Viete, ktorému ľudskému orgánu zvykneme my ľudia venovať najmenej pozornosti, a to paradoxne aj napriek tomu, že patrí medzi tie dôležité orgány, bez ktorých by sme nemohli žiť?

Váš vnútorný hlas vám v tejto chvíli možno nesmelo zašepká: „Je to srdce…?“ Pravdaže, aj ono je pre nás veľmi dôležité, o tom niet pochýb. No teraz je reč o inom našom vzácnom orgáne a to o pečeni. Prekvapuje vás to?  A vedeli ste, že práve ochorenia pečene sú po kardiovaskulárnych ochoreniach ( infarkt, mŕtvica) a chorobách obehovej sústavy ďalšou najčastejšou príčinou úmrtí a to nielen na Slovensku? Podľa najväčšej svetovej štúdie Global Burden of Disease je cirhóza pečene v poradí treťou najčastejšou príčinou úmrtí svetovej populácie v produktívnom veku.

Toto je žiaľ holý fakt!

Zároveň aj veľký výkričník a dôvod pre každého, kto chce žiť dlhý a zdravý život, aby sa začal o zdravie svojej pečene viac zaujímať. V opačnom prípade nám pečeň spolu so žlčníkom vystaví „vysoký účet“. Ako tomu predísť?
Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako si môžete udržať zdravý žlčník a pečeň a ochrániť ich pred poškodením, pokračujte v čítaní ďalej. Odhalíme vám všetky tajomstvá týchto dôležitých orgánov a poskytneme vám tipy na to, ako ich udržať v dobrej kondícii. Nechajte sa inšpirovať….

V článku sa ďalej dozviete o:

– dôležitosti, význame a funkciách pečene a žlčníka
– najčastejších ochoreniach pečene a žlčníka a ich príčinách
– príznakoch a diagnostike ochorení
– možnostiach liečby
– diétnych opatreniach a podpornej prírodnej liečbe

 

Aké dôležité funkcie v ľudskom tele vykonáva pečeň spolu so žlčníkom?

Pečeň je najväčší vnútorný orgán v ľudskom tele, váži cca. 1,5kg a každú minútu prefiltruje viac ako 1,4 litra krvi, ktorú ďalej odvádza do srdca. Podieľa sa na rôznych dôležitých funkciách v ľudskom organizme ( je ich viac ako 500 ) a spolu so žlčníkom zohrávajú v tele kľúčovú úlohu. Dá sa povedať, že takmer všetky procesy v tele sú riadené pečeňou, alebo sú aspoň pod jej vplyvom. Oba orgány veľmi úzko spolu súvisia a od ich kondície závisí aj naše celkové zdravie.

Hlavné funkcie pečene sú :

metabolická – pečeň je zodpovedná za metabolizovanie cukrov, tukov a bielkovín, ktoré získavame z potravy. Pomáha tiež s ukladaním glykogénu, ktorý sa využíva ako zdroj energie pre telo.
detoxikačná – pečeň zachytáva, rozkladá a tým neutralizuje toxíny a odstraňuje aj iné nepotrebné odpadové látky. Pomáha tiež s metabolizmom liekov a iných chemikálií – je chemickou továrňou nášho tela.
filtrovanie krvi
regulácia hladiny hormónov – pečeň pomáha udržiavať rovnováhu hormónov v tele.
skladovanie energie, vitamínovminerálov – pečeň uchováva a skladuje vitamíny A, D, E a K, ako aj minerály ako železo a meď.

Jednou z dôležitých funkcií pečene, ktorá ešte stále vie mnohých ľudí prekvapiť,  je tvorba žlče. Tá je potrebná na trávenie tukov a mastných jedál, atď. Mnoho ľudí sa však mylne domnieva, že žlč sa tvorí v žlčníku. To je však len mýtus. Žlčník totiž funguje ako zásobáreň, resp. rezervoár žlče, ktorá sa v ňom len skladuje a zahusťuje. Samotnú žlč však produkuje pečeň.

Žlč obsahuje vodu, žlčové kyseliny a farbivá, cholesterol a ďalšie látky. Po jedle je žlč sťahmi žlčníka vypudená do tenkého čreva, kde sa podieľa na trávení tukov. Bez žlče by telo nemohlo správne vstrebávať tuky a tiež aj niektoré vitamíny.

Prečo  má tak veľa ľudí problémy s pečeňou a žlčníkom?

Na celkový stav a funkčnosť pečene a žlčníka má veľký vplyv náš životný štýl ( škodí im málo pohybu, sedavé zamestnanie ), zloženie stravy a v neposlednom rade aj naše emócie. Hovorí sa, že emóciou pečene/žlčníka je hnev. Dnes už vieme, že aj stres, najmä dlhodobý,  je častým spúšťačom rôznych ochorení.

Pečeň a žlčník najviac zaťažuje nevhodná strava, najmä živočíšna – príliš veľa tukov a bielkovín, málo vlákniny, toxíny (nielen v strave, ale aj v okolí a kozmetike) , farbivá, stabilizátory, arómy, emulgátory, konzervanty ( tzv. „éčka“). Pečeň výrazne ohrozuje konzumácia alkoholu a tiež aj niektorých druhov liekov. Rovnako ako je problémom prejedanie sa, tak aj neustále vyjedanie je pre pečeň a žlčník záťažou a nie je to v poriadku.

Ďalšie rizikové faktory a príčiny narušenia funkcie pečene a žlčníka sú:Viete, ktorému ľudskému orgánu zvykneme my ľudia venovať najmenej pozornosti, a to paradoxne aj napriek tomu, že patrí medzi tie dôležité orgány, bez ktorých by sme nemohli žiť?
– obezita
– genetické predispozície
– vírusová záťaž organizmu
– úraz/nehoda

Ako sa prejaví oslabená pečeň a problémy so žlčníkom?

 Keď sa pečeň a žlčník poškodia alebo nefungujú správne, môže to mať vážne následky pre celé telo. Čo sa týka pečene, tá je tak trochu zradná v tom, že samotná pečeň nebolí. Ak pečeň nefunguje správne, jej oslabenie sa prejavuje inými spôsobmi ako bolesťou –  môžu sa objaviť metabolické problémy, problémy s trávením, zhorší sa kvalita vlasov, pokožky, nechtov. Preťaženie pečene je vidieť najmä na očiach.

V počiatočnom štádiu sa objavujú prejavy podobné alergickým, ako napríklad nadmerné svrbenie, začervenanie a slzenie očí. V pokročilom štádiu sa začne hromadiť v krvi bilirubín, čo sa prejaví žltým zafarbením pokožky a najmä očných bielok, tzv. ikterus. Toto je už naozaj vážny signál toho, že vaša pečeň potrebuje urgentnú pomoc.

Medzi ďalšie typické prejavy, signalizujúce oslabenie pečene, patria:

•  veľká svalová a celková únava
• niekedy aj zvýšená teplota  ( často pri zápalovom ochorení pečene – hepatitíde)
• bledá, suchá a šupinatá pleť alebo akné a vyrážky
• zhoršujúce sa videnie alebo citlivosť na svetlo
• ryhy na nechtoch
• tlak alebo pocity napätia pod pravým rebrom
pálenie záhy a problémy s trávením – nafukovanie
• tinnitus
• podráždenosť, agresivita, precitlivenosť
• nespavosť
• horká chuť v ústach
• svetlá stolica
• tmavý moč

Hoci veľa ľudí si ochorenia pečene spája najmä s alkoholom a viac známou diagnózou cirhózou, na vine nie je vždy len alkohol. Častou diagnózou je stukovatenie pečene – steatóza, ktorá s alkoholom nemusí mať vôbec nič spoločné. Medzi ďalšie časté ochorenia pečene patria: hepatitída A,B,C ( D,E,G sú skôr vzácne), steatohepatitída, fibróza, cirhóza a rakovina ako posledné, život ohrozujúce štádium.
Ak sa poškodí žlčník, môže to spôsobiť problémy s trávením tukov a môže dôjsť k tvorbe kameňov v žlčníku. Zvykne sa hovoriť tiež, že žlčník je „tlačovým hovorcom“ pečene a problémy so žlčníkom zväčša signalizujú aj problémy s pečeňou. Oba orgány si preto zaslúžia patričnú pozornosť.

Najčastejšie prejavy poruchy či ochorenia žlčníka:

Problémy so žlčníkom sa najčastejšie prejavujú  bolesťou alebo pichaním  v strednej a pravej časti brušnej dutiny ( napravo od pupku) a to najmä po konzumácii tučného jedla. Bolesť môže byť mierna, silná alebo aj prerušovaná. Niekedy vyžaruje aj do iných oblasti tela, vrátane chrbta ( pod pravou lopatkou ) a hrudníka. Pri akútnom zápale sa môže objaviť nevoľnosť a vracanie.

Vyššie zmienené prejavy môžu signalizovať nasledovné ochorenia žlčníka: žlčové kamene, cholecystitída – zápal žlčníka, choledocholitiáza, biliárna dyskinéza, sklerotizujúca cholangitída – spôsobuje zjazvenie tkaniva, rakovina žlčníka a polypy žlčníka.

Ako prebieha diagnostika ochorení pečene a žlčníka?

Pri diagnostike ochorení pečene a žlčníka je veľmi dôležitá anamnéza. Okrem toho sa pacientovi vykonávajú aj laboratórne krvné testy, pri ktorých sa biochemicky vyšetrujú hladiny alkalickej fosfatázy, gama-glutaryl transferázy, bilirubínu, aspartátaminotransferázy, alanínaminotransferázy, cholesterolu a výnimočne aj nádorové markery. Pečeňové testy umožňujú zistiť funkčnosť pečeňových buniek, prípadne postihnutie pečene..


Veľmi úspešne pomáhajú pri diagnostike rôzne zobrazovacie metódy ako napr. ultrasonografia, CT,
ERCP  –  endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia
, výpočtová tomografia PTC – perkutánna transhepatická cholangiografia, elastografia a iné.
V určitých prípadoch je nevyhnutná aj biopsia pečene.

Čím potešíte vašu pečeň a žlčník a aké sú možnosti liečby?

Dobrá správa je, že pečeň je orgán s úžasnými regeneračnými schopnosťami. Je to veľké šťastie, pretože toxické zaťaženie pečene býva príčinou ďalších pridružených vážnych zdravotných problémov – hypertenzia, metabolický syndróm, inzulínová rezistencia, cukrovka, ateroskleróza a pod.


A ďalším pozitívom je, že väčšina z vyššie zmienených diagnóz sa dá zvrátiť. Minimálne zmenou životného štýlu, jedálnička, postojom samých k sebe, ku druhým ľudom a k životu. V určitých prípadoch sa medikamentóznej liečbe či chirurgickému zákroku nevyhnete, najväčší kus práce však musíte odviesť vy sami. Za vašu snahu sa vám telo zavďačí. Už po dvoch mesiacoch diétnych opatrení sa môžete cítiť oveľa lepšie a za ten pocit to naozaj stojí!

Funkciu a zdravie pečene a žlčníka môžete okrem dodržiavania zdravého životného štýlu podporiť užívaním prípravkov, ktoré obsahujú:

Na podporu činnosti pečene a žlčníka sú vhodné aj bylinné čaje, ktoré obsahujú najmä repík lekársky, pestrec mariánsky, púpavu, palinu, zemežlč. Rovnako sú nápomocné aj  šťavy alebo tinktúry špeciálne určené na podporu a detoxikáciu pečene.
Ako zdravú alternatívu kávy môžete konzumovať cigóriu – pražený koreň čakanky.

S trávením vám môžu pomôcť tráviace enzýmy.

Ďalšie potraviny, ktoré sú prospešné pre pečeň/žlčník :

Kapustovitá zelenina kučeravý kel, kapusta, brokolica, ružičkový kel cvikla pečeň žlčník
Cvikla
Jazmínový, zelený, mätový a chryzantémový čaj
Zelený čaj
Reďkovky
Bazalka
Kôpor
Pažítka
Kardamom
Citrón
Koreň púpavy
Koreň sladkého drievka
Mrkva
Zeler

Akým potravinám je vhodné sa vyhnúť?

– vyhnite sa káve a  kofeínovým nápojom
– vyhnite sa jedlám s vysokým obsahom nasýtených tukov ( najmä živočíšneho pôvodu ) a cholesterolu ( vyprážané jedla, klobásy, údeniny, vajíčka, červené mäso – hovädzie a bravčové mäso a pod.)
– vyhnite sa jedlám s obsahom koncentrovaného tuku a cukru, čokoládam a sladkostiam, kysnutým jedlám, príliš koreneným jedlám
– radikálne obmedzte príjem pridaného cukru
– radikálne obmedzte príjem soli

Podľa tradičnej čínskej medicíny je mesiac marec/apríl najvhodnejším obdobím roka pre posilnenie pečene a žlčníka, pretože práve vtedy sú tieto orgány najviac oslabené. Jar je zároveň obdobím, kedy sa okrem prírody pomaly prebúdza k väčšej aktivite aj naše telo. Je preto vhodné, využiť toto obdobie na podporu očisty celého organizmu, ktorý nemusí byť po zimnom oddychu a leňošení práve v najlepšej kondícii. Pomôžte vášmu telu nabrať novú silu a s láskou mu doprajte dostatočnú starostlivosť. My vám s tým u nás v Zelenom obchodíku radi pomôžeme. A ak sa zaujímate o ďalšie prírodné prostriedky, nakuknite do našej kategórie pečeň žlčník, kde nájdete pestrý výber produktov.