Obrázok čierneho turmalínu v tráve. Obrázok bol vygenerovaný pomocou AI.

Turmalín: Kameň radosti a ochrany proti negativite

Turmalín je považovaný za ochranný kameň. Odstraňuje strach, stres, nositeľovi prináša do života radosť. Zafarbenie turmalínu je spôsobené viacerými faktormi. Borokremičitan hliníku obsahuje stopy titánu a železa, ktoré spôsobujú zelené a modré odtiene. Tóny červenej a ružovej, pravdepodobne aj žltej farby sú zapríčinené mangánom, avšak toto zafarbenie mohla spôsobiť i laboratórna alebo prírodná radiácia.

Zaujímavosťou je, že na svete nenájdete dva totožné turmalíny. Každý z nich je úplne jedinečný.

Zaujímavosťou je, že na svete nenájdete dva totožné turmalíny. Každý z nich je úplne jedinečný. Povráva sa, že názov pochádza z pôvodného srílanského jazyka a v preklade znamená kameň priťahujúci popol. Má statický náboj, priťahuje prach a nečistoty – preto je často označovaný za elektrický kameň. Turmalín sa dá ľahko spliesť s inými drahokamami, keďže disponuje veľkou škálou farieb. V 16. storočí si ho v Brazílii splietli so smaragdom. Až o 3 storočia neskôr ho vedci správne identifikovali a turmalín oficiálne uznali ako druh minerálu. Prvá správa, v ktorej sa turmalín uvádza, pochádza z konca 19. storočia z Kalifornie. 

Čierny turmalín

Vlastnosti turmalínu

Turmalín je minerál dobrej nálady, priateľstva a lásky, pretože podporuje stabilitu a pevnosť vzťahov. Napomáha rozvíjať kreativitu – je talizmanom umelcov. Premieňa vibrácie na pozitívne (v prospech tela aj duše). Turmalín je naozaj jedinečný, vyznačuje sa i tým, že nemá nepriaznivé účinky, vždy pôsobí v prospech svojho nositeľa, okolo ktorého pohlcuje všetky negatívne vibrácie a odstraňuje hnev, strach a stres. 

 • dokáže nás zbaviť negatívnych energií 
 • napomáha rozvoju osobnosti 
 • prináša radosť zo života
 • čierny turmalín sa vyznačuje silným ochranným účinkom

Liečivé účinky turmalínu

 • dodá novú energiu nášmu organizmu
 • posilňuje pamäť
 • napomáha pri závratoch či nevoľnosti
 • často sa používa pri infekciách, zápaloch nervov alebo roztrúsenej skleróze
 • ochraňuje ľudské zdravie
 • lieči detské ochorenia, zvyšuje imunitu
 • priaznivo vplýva na chrbticu a srdce
 • uľahčuje pôrod
 • pomáha pri dyslexii

Farba: Turmalín sa vyskytuje vo všetkých farbách dúhy. Bezfarebný, viacfarebný, žltý, ružový, bledočervený, zelený, modrý, fialový, hnedý, čierny.

Náleziská: Taliansko, Rusko, USA, Srí lanka, Juhozápadná Afrika, Madagaskar, Brazília

Astrologické znamenia: baran, váhy (ružový turmalín), kozorožec (zelený a čierny turmalín) a škorpión (čierny a bordový turmalín) 

Tvrdosť: 6,5 – 7,5

Druhy turmalínov:

Čierny turmalín: 

Inak nazývaný aj Skoryl, priradený planéte Saturn. Ide o ochranný a receptívny kameň, odráža všetku negatívnu energiu, nepriaznivé energie od iných ľudí (nenávisť, hnev), odbúrava stres, ničí škodlivé žiarenia z prístrojov, deaktivuje patogénne zóny. Privoláva pozitívne energie, posilňuje imunitu a nervový systém, ochraňuje šľachy a svaly. Potláča bolesti a chráni pred vírusovými ochoreniami. 

Zelený turmalín:

Nazývaný tiež Verdelit, priraďuje sa Venuši. Do života priťahuje obchodné úspechy, peniaze, hojnosť a prosperitu. Podporuje tvorivosť, trpezlivosť, otvorenosť, lieči oči, srdce, dokáže upokojiť a zmierniť hyperaktivitu u detí, podporuje imunitu, pomáha znížiť telesnú hmotnosť.

Červený turmalín: 

Priraďuje sa planéte Mars a ide o projekčný kameň, nazývaný tiež Rubelit. Dodáva chuť do života, energiu, lásku, odvahu. Podporuje detoxikáciu sleziny, pečene, krvného obehu a ciev. Pomáha zmierňovať kŕče. 

Ružový: 

Je to receptívny kameň, priraďovaný Venuši. Do našich životov privoláva priateľstvo, lásku, učí nás súcitu a múdrosti. Dokáže liečiť srdce, pľúca, štítne žľazy a kožné problémy. 

Modrý turmalín:

Známy aj pod názvom Indigolit, priraďovaný planéte Saturn. Učí nás tolerancii, vernosti, správnej komunikácii. Odbúrava stres, priaznivo vplýva na ľadviny, močový mechúr, hrtan, dutiny, pľúca, zrak, mozog. Lieči jazvy a popáleniny. Prináša pokojný spánok a vyrovnáva nerovnováhu v tele.