Kapucínka väčšia: liečivá sila tradičnej rastliny zvanej “močový penicilín”
Kapucínka väčšia (lat.tropaeolum majus) je jednoročná bylina z čeľade kapucínkovité (Tropaeolaceae), ktorá zahŕňa až okolo 80 druhov. Tento druh kapucínky sa vyznačuje nádhernými žiarivo žltými, oranžovými, červeným alebo fialovými,, ktoré sú jedlé. Vďaka jej pôvabnému vzhľadu a nenáročnej starostlivosti patrí medzi obľúbené rastliny vo viacerých záhradných kompozíciách, či už ide o kvetinové záhony, skalky alebo okrasné nádoby. Najlepšie sa jej darí v oblastiach s miernymi letami a chladnými zimami. Kapucínka sa môže pestovať zo semien, ktoré sa zvyčajne sejú buď na jeseň alebo na jar. Má rada slnko a dostatok vlahy. Je veľmi citlivá na mráz.
Účinky kapucínky
Kapucínka väčšia nie je však len estetickým prírastkom do záhrad, ale je známa aj svojím pozitívnym vplyvom na ľudské zdravie. Táto rastlina sa už roky úspešne využíva v tradičnej medicíne vďaka svojim liečivým vlastnostiam a protizápalovým účinkom. Kapucínka účinne pôsobí proti rôznym druhom vírusov a baktérií: streptokokom, stafylokokom, e-coli, niektorým druhom salmonel.
Kožné problémy:
Extrakt z kapucínky sa využíva na liečbu rôznych kožných problémov, ako sú ekzémy, akné, lupiny alebo drobné popáleniny. Obsahuje tiež antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a chránia bunky pred poškodením.
Tráviace ťažkosti:
Kapucínka podporuje trávenie a liečbu tráviacich ťažkostí. Môže pomôcť zmierniť zažívacie problémy ako napríklad pálenie záhy, nadúvanie alebo nevoľnosť
Močové problémy:
Kapucínka má silné diuretické vlastnosti, čo znamená, že môže podporovať tvorbu moču a zlepšiť močenie. Tento účinok môže byť prospešný pri určitých močových problémoch, ako je napríklad zápal močových ciest. Vďaka pozitívnym účinkom na močové cesty a obličky má kapucínka zaužívaný názov “močový penicilín”.
Nachladnutie a dýchacie cesty – podpora imunity:
Niektoré tradičné použitia kapucínky zahŕňajú jej využitie na zmiernenie príznakov nachladnutia, ako sú bolesti hrdla, kašeľ alebo upchatý nos/zapálené čelové dutiny. Zložky kapucínky, ako sú napríklad flavonoidy a vitamín C, môžu pomôcť posilniť imunitný systém a bojovať proti vírusom a baktériám, ktoré spôsobujú nachladnutie.
Ženské problémy:
V niektorých kultúrach sa kapucínka používa na liečbu ženských problémov, ako sú bolestivá menštruácia, nepravidelná menštruácie alebo menopauzálne príznaky. Kapucínka obsahuje zložky zvané fytoestrogény, ktoré môžu mať mierne hormonálne účinky, schopné ovplyvniť ženský reprodukčný systém.
Produkty z kapucínky alebo s jej obsahom
Spôsoby využitia a účinné zložky kapucínky
Účinné využitie majú takmer všetky časti kapucínky – plod/semená, list, kvet aj púčiky. Každá z nich má však iné zastúpenie aktívnych látok – antioxidantov, vitamínov a minerálnych látok:
- Kvety – voda, bielkoviny, tuk, vláknina, vápnik, fosfor, železo, luteín, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, vitamín C.
- Listy – bielkoviny, tuky, sacharidy, vláknina, vápnik, fosfor
- Kvety spolu s listami sa používajú na priamu konzumáciu. Kvety majú mierne pikantnú, no zaujímavú chuť. Môžu vizuálne spestriť a chuťovo zvýrazniť akýkoľvek šalát.
- Semená /plody – bielkoviny, tuky, sacharidy, vláknina, vápnik, fosfor, železo, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, vitamín C.
- Semená kapucínky sa používajú najčastejšie vo forme bylinkového čaju, ideálne v zmesi s ďalšími liečivými bylinkami. Pestrý výber čajových zmesi s obsahom semien z kapucínky nájdete aj v našej ponuke v Zelenom obchodíku.
Najčastejšie využívanou a veľmi účinnou formou je kapucínka tinktúra z púčikov – tzv. gemmoterapia. Obľúbená je aj tinktúra z byliny – o.i. sa používa aj na podporu rastu vlasov a proti lupinám. Vklepáva sa priamo do vlasovej pokožky.
Tinktúry sa vyrábajú zvyčajne maceráciou rastlinného materiálu v liehu alebo alkohole. Ak chcete tinktúru bez alkoholu, odporúčame siahnuť po bezliehovej tinktúre s rastlinným glycerínom. Tinktúry sa zvyčajne aplikujú vo forme kvapiek a môžu sa pridávať do nápojov alebo podávať priamo pod jazyk.
Recept na tinktúru z kapucínky
Ak máte doma zásoby kapucínky, tinktúru si môžete pripraviť aj sami. Tu je jednoduchý recept na prípravu tinktúry z kapucínky:
- Zložky: 1 diel sušenej kapucínky (listy, kvety, alebo celá rastlina), 2 diely vodky alebo 40% alkoholu
- Postup:
- Rozdrvené sušené časti kapucínky vložte do sklenenej nádoby.
- Zalejte ich vodkou, liehom alebo inými alkoholom tak, aby boli časti rastliny úplne pokryté.
- Uzavrite nádobu a nechajte ju stáť na tmavom mieste pri izbovej teplote po dobu 4-6 týždňov, občas ju premiešajte.
- Po uplynutí tejto doby preceďte tinktúru cez jemné sitko alebo gázu a vložte ju do tmavej uzavretej nádoby.
Tinktúru je možné skladovať na tmavom a chladnom mieste a používať podľa potreby.
Okrem vyššie spomenutých, môžete kapucínku nájsť aj v ďalších formách – vo forme extraktu v tabletkách alebo ako kapucínka kvapky – tzv. vodný extrakt.
Nežiaduce účinky kapucínky
Hoci kapucínka väčšia má mnoho potenciálnych zdravotných výhod, môže mať aj nežiaduce účinky, najmä pri nadmernom užívaní alebo citlivosti niektorých jednotlivcov. Medzi ne patria:
- Kožné reakcie: U niektorých ľudí môže užívanie produktov s kapucínkou spôsobiť kožné reakcie, ako sú začervenanie, svrbenie alebo vyrážky. Tieto reakcie sú zvyčajne mierne.
- Gastrointestinálne problémy: U niektorých ľudí môže konzumácia kapucínky spôsobiť zažívacie ťažkosti, ako sú nadúvanie, plynatosť, pálenie záhy alebo nevoľnosť. Tieto problémy sú zvyčajne spojené s nadmernou konzumáciou alebo citlivosťou na niektoré zložky rastliny.
- Interakcie s liekmi: Kapucínka väčšia môže mať interakcie s určitými liekmi, čo môže ovplyvniť ich účinnosť alebo bezpečnosť. Napríklad môže zvýšiť účinok niektorých liekov na riedenie krvi, čo môže zvýšiť riziko krvácania.
- Citlivosť: Niektorí ľudia môžu byť citlivejší na kapucínku a môžu prejaviť alergické reakcie, ako sú dýchavičnosť, svrbenie očí alebo opuchy. Ak máte skúsenosti s alergiou na ďalšie rastliny z čeľade kapucínkovité, mali by ste byť opatrní pri užívaní alebo manipulácii s kapucínkou.
Kapucínku by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy či malé deti. Doteraz totiž neexistujú dostatočné štúdie o bezpečnosti pre tieto skupiny ľudí.
Dôležité tiež je, aby ste kapucínku neužívali dlhšie ako niekoľko týždňov. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu, lekára či lekárnika, neprekračujte dávkovanie a dbajte na pauzy v užívaní, neužívajte kapucínku nepretržite.
Je dôležité mať na pamäti, že aj keď kapucínka má množstvo potenciálnych zdravotných výhod, je potrebné ju používať s opatrnosťou a v rámci odporúčanej dávky. Predtým ako začnete liečbu s kapucínkou, mali by ste jej užívanie a dávkovanie prekonzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom, najmä ak užívate iné lieky alebo máte zdravotné problémy.
Zdroje:
https://serafinbyliny.sk/herbar/herbar_1/kapucinka-vacsia_85