Janka zo Zeleného obchodíka:

Zinok: Stavebný kameň zdravia. Na čo je dobrý a aké má účinky?

Nedostatok zinku patrí medzi najrozšírenejšie nutričné deficity na svete. Aj keď si telo zinok nedokáže samo vyrobiť, jeho úloha v organizme je nenahraditeľná. Zúčastňuje sa na rôznych procesoch, ovplyvňuje imunitu, hojenie rán, rast a vývoj, zdravie pokožky, vlasov a nechtov, chuť a čuch. Nie náhodou siahame po známej „zinkovej masti“, keď nám tvár zdobia vyrážky. Vďaka obsahu zinku totiž pomáha regenerovať pokožku a je skvelou prvou pomocou pri akýchkoľvek poraneniach kože ( zapareniny, herpesy, bradavice, akné, zápaly a pod.).

Plastové vrecko plné priesvitných kapsúl plných bielym práškom.

Vedeli ste, že nedostatok zinku môže u detí viesť k spomaleniu rastu a vývoja, oslabeniu imunity a zvýšenej náchylnosti na infekcie? U dospelých sa prejavuje vypadávaním vlasov, lámavými nechtami, poruchami chuti a čuchu, pomalým hojením rán a celkovou slabosťou.

Našťastie, existuje mnoho spôsobov, ako si zaistiť dostatok zinku. V tomto článku sa dozviete všetko dôležité o tomto minerále, vrátane jeho funkcií v organizme, potravinových zdrojov, odporúčaného denného príjmu a príznakov pri jeho  nedostatku. Získate aj  cenné informácie o tom, ako užívať zinok v doplnkoch stravy a kedy je to vhodné.

V článku sa ďalej dozviete :

 • Aké sú kľúčové funkcie zinku v organizme?
 • V akých potravinách sa zinok nachádza?
 • Aká je odporúčaná denná dávka zinku pre deti a dospelých?
 • Aké sú príznaky nedostatku zinku?
 • Kedy a ako užívať zinok v doplnkoch stravy?
 • Môže mať zinok vedľajšie účinky?
 • Aké sú interakcie zinku s liekmi?

Neváhajte a čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako vám zinok môže pomôcť k pevnému zdraviu a vitalite.

Čo je zinok a aké sú jeho funkcie v ľudskom organizme

Zinok je esenciálny stopový prvok, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v mnohých biologických procesoch. Po železe je druhým najrozšírenejším stopovým prvkom v ľudskom tele a nachádza sa vo všetkých tkanivách a orgánoch.
Zinok je kľúčový pre udržanie a zachovanie celistvosti slizníc, ktorá je zásadná pre ochranu organizmu pred vniknutím patogénov.

Medzi najdôležitejšie funkcie zinku patrí:

Podpora imunitného systému

Zinok je nevyhnutný pre aktivitu bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám. Jeho nedostatok môže viesť k oslabeniu imunity a zvýšenej náchylnosti na infekcie.

Hojenie rán

Zinok je dôležitý pre syntézu kolagénu – bielkoviny, ktorá hrá kľúčovú úlohu v hojení rán. Jeho nedostatok môže viesť k pomalému hojeniu rán a zvýšenému riziku vzniku infekcií.

Na obrázku je žena ktorá má na sebe veľké nohavice a ukazuje aké sú jej veľké. V pozadí je váha.
Ako schudnúť 10 kg za 10 dni? Tu je jednoduchá odpoveď...
Ako schudnúť 10kg za 10 dni??? Dá sa to vôbec? Poďme si na to lepšie posvietiť a spoločne pohľadať...

Rast a vývoj – zinok a kosti

Zinok je dôležitý pre rast a vývoj detí a dospievajúcich. Jeho nedostatok môže viesť k spomaleniu rastu, poruchám vývoja kostí a zubov a oslabeniu imunity.

Zinok významne vplýva aj na zdravie kostí, pretože podporuje činnosť bielkoviny, ktorá je nevyhnutná pre rast kostí. Keď je zinku nedostatok, hladina tejto bielkoviny klesá, čo môže spomaliť rast kostí. Táto bielkovina tiež aktivuje špeciálne kostné bunky známe ako osteoblasty. Osteoblasty sú zodpovedné za tvorbu novej kosti, ktorá je pružná a odolná voči zlomeninám, pretože sa dokáže prispôsobiť rôznym záťažiam. Zinok teda zabezpečuje, že kosti zostanú silné a schopné odolávať zlomeninám.

Zdravie pokožky, vlasov a nechtov

Zinok je dôležitý pre udržanie zdravej pokožky, vlasov a nechtov. Jeho nedostatok sa môže prejavovať suchou, šupinatou pokožkou, vypadávaním vlasov a lámavými nechtami.

Nedostatok zinku môže byť jednou z príčin alopécie, čo je vypadávanie vlasov. Štúdie ukazujú, že hladina zinku vo vlasoch pacientov trpiacich vypadávaním vlasov je významne znížená. (1)

Chuť a čuch

Zinok je dôležitý pre fungovanie chuťových a čuchových receptorov. Jeho nedostatok môže viesť k poruchám chuti a čuchu.

Okrem týchto funkcií má zinok aj mnoho ďalších dôležitých úloh v organizme, ako napríklad regulácia hladiny cukru v krvi, syntéza hormónov a ochrana buniek pred poškodením voľnými radikálmi.

Potravinové zdroje zinku

Zinok sa nachádza v rôznych potravinách živočíšneho aj rastlinného pôvodu.
Medzi najbohatšie zdroje zinku patria:

 • Mäso, hydina a ryby: Hovädzie mäso, bravčové mäso, kuracie mäso, losos, sardinky a ustrice.
 • Strukoviny: Fazuľa, šošovica, hrach a cícer.
 • Orechy a semená: Tekvicové semená, slnečnicové semená, mandle a kešu orechy.
 • Mliečne výrobky: Mlieko, jogurt a syr.
 • Obilniny: Obohatené cereálie, celozrnné pečivo a ovsené vločky.

Je dôležité poznamenať, že vstrebávanie zinku z rastlinných zdrojov je menej efektívne ako zo živočíšnych zdrojov. Ľudia, ktorí jedia vegetariánsku alebo vegánsku stravu, by mali zvážiť užívanie doplnkov stravy so zinkom, aby si zaistili dostatok tohto dôležitého minerálu.

Minerál zinok ako pikolinát zinočnatý. Zinok – bisglycinát zinočnatý – prispieva k normálnemu metabolizmu kyselín a zásad, normálnemu metabolizmu, stavu pokožky, zraku, nechtov a vlasov. Prispieva k normálnej plodnosti a funkcii imunitného systému

Príznaky nedostatku zinku

Nedostatok zinku je pomerne bežný problém, najmä u detí, starších dospelých a ľudí s chronickými či autoimunitnými ochoreniami. (2) Medzi najčastejšie príznaky nedostatku zinku patrí:

 • Oslabená imunita a zvýšená náchylnosť na infekcie
 • Pomalé hojenie rán
 • Suchá, šupinatá pokožka
 • Vypadávanie vlasov/alopécia
 • Krehké a lámavé nechty
 • Poruchy chuti a čuchu
 • Pomalý rast a vývoj u detí
 • Biele škvrny na nechtoch
 • Nočná slepota
 • Hnačka

Ak máte akékoľvek z týchto príznakov, je vhodné navštíviť lekára a nechať si skontrolovať hladinu zinku v krvi.

Kedy a ako užívať zinok v doplnkoch stravy

Doplnky stravy so zinkom môžu byť užitočné pre ľudí, ktorí nemajú dostatok zinku z potravy. Medzi skupiny ľudí, ktoré by mohli zvážiť užívanie doplnkov stravy so zinkom, patria:

 • Vegetariáni a vegáni: Vstrebávanie zinku z rastlinných zdrojov je menej efektívne ako z živočíšnych zdrojov.
 • Tehotné a dojčiace ženy: Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, potrebujú viac zinku ako dospelé ženy.
 • Starší dospelí: Vstrebávanie zinku s vekom klesá.
 • Ľudia s chronickými ochoreniami: Niektoré chronické ochorenia, ako napríklad Crohnova choroba a celiakia, môžu zhoršiť vstrebávanie zinku.
 • Ľudia, ktorí často užívajú antibiotiká: Antibiotiká môžu znižovať hladinu zinku v organizme.

Typy doplnkov stravy so zinkom:

Existuje mnoho rôznych typov doplnkov stravy so zinkom. Medzi najlepšie vstrebateľné formy zinku patria:

Zinok citrát – je známy svojou dobrou vstrebateľnosťou a patrí medzi preferované formy zinku. Je obľúbený ako doplnok stravy, ktorý napomáha funkciám imunitného systému a podporuje zdravie pokožky.

Zinok bisglycinát – má výhodu v tom, že umožňuje priame využitie v tele bez potreby viazania na iné látky.

Zinok pikolinát – sa vyznačuje podobnou vstrebateľnosťou ako citrát zinočnatý a je často využívaný v doplnkoch stravy zameraných na podporu zdravého rastu a vývoja.

Zinok glukonát – je populárny vo využití pri terapii akné a iných kožných ochorení, ako aj pri posilňovaní imunitného systému.

Zinok sa najlepšie užíva s jedlom, aby sa predišlo podráždeniu žalúdka. Doplnok stravy so zinkom by sa mal užívať 2 hodiny pred alebo po užití tetracyklínových antibiotík, pretože zinok môže znižovať ich účinnosť.

Odporúčaná denná dávka zinku

Odporúčaná denná dávka (ODD) zinku sa líši v závislosti od veku, zdravotného stavu a pohlavia. Pre dospelých mužov je ODD 13 mg a pre dospelé ženy 8 mg. Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, potrebujú zvýšenú dávku zinku, a to cca. 12 mg denne.
Vo všeobecnosti platí, že dospelí by mali užívať 15-30 mg zinku denne.
Horná hranica zinku predstavuje u dospelých 40 mg denne.

Je dôležité vybrať si doplnok stravy so zinkom, ktorý je dobre vstrebateľný.
Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov stravy, vrátane zinku, sa vždy poraďte so svojím lekárom. Lekár vám môže pomôcť určiť, či je pre vás doplnok stravy so zinkom vhodný a aká je pre vás optimálna dávka.

Môže mať zinok vedľajšie účinky?

Zinok je vo všeobecnosti bezpečný, ak sa užíva v odporúčaných dávkach. Užívanie vysokých dávok zinku (viac ako 40 mg denne) však môže viesť k vedľajším účinkom, ako sú:

 • Nevoľnosť
 • Zvracanie
 • Hnačka
 • Bolesti brucha
 • Strata chuti
 • Medené sfarbenie moču

Aké sú interakcie zinku s liekmi?

Zinok môže interagovať s niektorými liekmi, ako sú antibiotiká tetracyklínového typu, penicilamín a diuretiká.

Ak užívate akékoľvek lieky, je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, či môže zinok interagovať s vašimi liekmi.

Záver

Zinok je esenciálny minerál, ktorý je dôležitý pre mnoho biologických procesov. Nedostatok zinku môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Doplnky stravy so zinkom môžu byť užitočné pre ľudí, ktorí nemajú dostatok zinku z potravy. Je však dôležité užívať zinok v správnej dávke a poradiť sa so svojím lekárom pred jeho užívaním, ak užívate akékoľvek lieky alebo máte akékoľvek zdravotné problémy.

Dúfame, že vám tento článok pomohol dozvedieť sa viac o zinku a jeho dôležitosti pre zdravie.

Dôležité:

Informácie uvedené v tomto článku slúžia len na informačné účely a nenahrádzajú odbornú lekársku pomoc. Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov stravy sa vždy poraďte so svojim lekárom.

 

 

Zdroje: