Janka zo Zeleného obchodíka:

Zelený antioxidant: Ako Spirulina posilňuje vaše zdravie a imunitný systém

Spirulina je riasa zelenomodrej farby. Rastie prevažne v slaných vodách. Má rada vysoké pH a najviac sa jej darí v tropickejších oblastiach. Najkvalitnejšie druhy spiruliny môžeme nájsť v Číne, Taiwane či na Havaji. Vďaka veľkému obsahu živín a priaznivým účinkom je považovaná za super potravinu, ktorú dokonca využívajú astronauti vo vesmíre. Konkrétne patrí do skupiny takzvaných zelených potravín, medzi ktoré patria aj morská riasa, zelený jačmeň, špenát či chlorella.

Ľudia si častokrát zamieňajú chlorellu a spirulinu. Chlorella je sladkovodná riasa s vysokým obsahom chlorofylu, preto je vhodná najmä na detoxikáciu. Spirulina pochádza prevažne zo slanej vody a hoci dokáže prečisťovať organizmus – tak isto ako chlorella, najlepšie je ju využiť i pri iných zdravotných ťažkostiach (problémy s cholesterolom, krvným tlakom, infekciách). 

Drevená lyžička s tmavo zeleným práškom - spirulinou. Pozadie je biele.

Spirulina a jej účinky

Antioxidačné vlastnosti

– ktoré sú spôsobené fykocyanínom a chlorofylom, ktorý tiež spôsobuje zelenomodré sfarbenie. Spirulina pomáha telu bojovať s voľnými radikálmi, ktoré vznikajú pôsobením oxidačného stresu. Vďaka tomu je spirulina nápomocná pri podpore zdravia človeka, jeho ochrane pred chorobami a ochoreniami, ktoré sú spôsobené oxidačným stresom. Práve ten môže byť príčinou ochorení a zdravotných ťažkostí, ktoré vedú k metabolickým či nádorovým ochoreniam. 

Imunitný systém

– spirulina má protizápalové vlastnosti, pôsobí tiež na tvorbu látok (cytokínov), ktoré majú za úlohu ovplyvňovať zápalové procesy v tele. Vďaka obsahu zinku, železa, vitamínov B6 a B12 spirulina pomáha prispievať k správnemu fungovaniu imunitného systému. 

Zdravie srdca

– pomocou štúdií sa zistilo, že spirulina pomáha znižovať triacylglyceroly, ktoré sú najbežnejším tukom nachádzajúcim sa v ľudskom tele. Taktiež znižuje hladinu tzv. zlého cholesterolu (LDL) a zvyšuje hladinu tzv. dobrého cholesterolu (HDL). Týmto napomáha správnemu fungovaniu a zdraviu kardiovaskulárneho systému. Okrem toho znižuje krvný tlak.

Alergická nádcha

– výskumy preukázali, že spirulina znižuje príznaky alergickej nádchy, ktorá v súčasnej dobe trápi približne 10 až 25% populácie. Spirulina zlepšuje príznaky ako svrbenie, kýchanie či výtok z nosa. 

Anémia

– alebo chudokrvnosť, je pokles červených krviniek nachádzajúcich sa v krvi, čo spôsobuje rôzne zdravotné problémy, ako napríklad únavu či slabosť. Anémia je spôsobená najmä nedostatkom železa, ale i nedostatkom ďalších mikroživín ako napríklad vitamín B12. Spirulina obsahuje pomerne veľké množstvo železa, preto dokáže zabezpečiť optimálny príjem železa pre ľudí, ktorým jeho príjem iba z rastlinných zdrojov nestačí. 

Hladina cukru v krvi

– výskumy preukázali, že u ľudí s cukrovkou 2. typu dokáže 0,8 až 8g spiruliny denne napomôcť k zníženiu hladiny cukru v krvi. 

Zdravie pokožky

– spirulina má priaznivé účinky na našu pleť, za čo vďačíme práve jódu, ktorý je v nej obsiahnutý, a ktorý prispieva k udržiavaniu prirodzeného stavu pokožky. Tu však účinky spiruliny na našu pleť ani zďaleka nekončia. Ukázalo sa totiž, že dokáže oddialiť príznaky starnutia pokožky tým, že zvyšuje produkciu kolagénu. 

Detoxikácia organizmu

– spirulina dokáže prečisťovať organizmus, ako napríklad odstraňovať ťažké kovy z tela. Taktiež napomáha udržiavať zdravie pečene. 

Ďalšie benefity

podporuje zdravie mozgu a vývoj nervového systému, znižuje únavu a vyčerpanie, je prospešná pri kvasinkových infekciách, prispieva k zdraviu štítnej žľazy. Taktiež zmierňuje menštruačné bolesti, zlepšuje zdravie ústnej dutiny. 

Užívanie:

Spirulinu môžete nájsť vo forme tabliet či prášku. Prášok si môžete pridať do štiav, smoothies či iných pokrmov. Správne dávkovanie záleží od špecifických potrieb jednotlivca. Odporúčaná denná dávka je približne 1 až 3g prášku alebo od 3 až do 6 tabliet. Pred užívaním je dôležité poradiť sa s odborníkom. 

Vedľajšie účinky:

U niektorých jednotlivcov sa môžu prejaviť alergické reakcie

Spirulina prášok v drevenej lyžici. Trochu spiruliny je aj rozsypanej, v pozadí je miska so spirulinou a všetko je položené na kamennom povrchu.