Janka zo Zeleného obchodíka:

Mangold: Viac než len Obyčajná Listová Zelenina

Repa obyčajná zeleninová – bežne nazývaná mangold, je stonková listová zelenina, ktorá slúži ako alternatíva ku kelu, kapuste, špenátu alebo inému druhu listovej zeleniny. Ide o dvojročnú rastlinu s tmavozelenými, svetlozelenými, červenými či fialovými listami. V minulosti bol mangold veľmi populárny najmä u Rimanov. Vedecky bol prvý krát popísaný v roku 1753. Postupne sa jeho pestovanie rozšírilo z Talianska do Európy. V dnešnej dobe sa znovu dostáva do popredia a môžeme ho nájsť v obchodných reťazcoch.

mladé rastlinky mangoldu trčiace zo zeme

Pestovanie mangoldu:

Mangold sa môže sadiť počas celého roka. Počas teplých dní ho treba dostatočne zavlažovať, pôdu prekyprovať a udržiavať ju bez buriny. Keďže je oveľa viac náchylnejší na chlad, pestuje sa u nás menej, ako iné druhy zeleniny. Prvý rok rastú jej vzpriamené, veľké, lesklé, približne 60 centimetrov vysoké listy do tvaru ružice. Ak podmienky nie sú vyhovujúce, v druhom roku mangold zmení svoj tvar a klíči ako jeden meter vysoká husto olistená stonka, zelené kvety so semenami pripomínajú tvar klbka. Zber prebieha od začiatku júla do jesene, pričom je dôležité dbať na to, aby sme odtrhli len dva alebo tri vonkajšie listy rastliny. Pri odtrhnutí väčšieho počtu listov, mangold nevydrží až do jesene. Počas zimy nie je potrebné mangold schovávať, vydrží aj vo vonkajšom prostredí. 

Obsah vitamínov a minerálov v mangolde: 

V mangolde sa nachádza veľké množstvo vlákniny, kyseliny šťaveľovej, flavonoidov (kvercetín a rutín). Ďalej obsahuje vitamíny A, B a C, minerálne látky ako draslík, sodík, železo, vápnik, zinok a meď. Nemôžu tiež chýbať betakarotén, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

Nutričné hodnoty obsiahnuté v 100g mangoldu:

  • Energia – 58 kj
  • Bielkoviny – 2,1g
  • Sacharidy – 3,7 g
  • Cukry – 0,7 g 
  • Tuky – 0,3 g 

Mangold a jeho účinky:

  • Tráviaci trakt – vďaka obsahu veľkého množstva vlákniny zabraňuje zápche, pomáha predchádzať plynatosti a urýchľuje peristaltiku čriev. Má pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru. 
  • Nervový systém – vďaka betakaroténu uvoľňuje stres a zlepšuje náladu. Mangold vám dodá sviežosť, vitalitu a zlepší koncentráciu. Čím má mangold sýtejšiu zelenú farbu, tým viac betakaroténu obsahuje. 
  • Chudokrvnosť – keďže mangold obsahuje železo, ktoré zvyšuje produkciu červených krviniek, jeho pravidelná konzumácia je prevenciou proti chudokrvnosti. 
  • Spevnenie kostí – mangold je zdrojom vápnika, vďaka čomu spevňuje nielen zuby, ale aj kosti. 
  • Znižuje krvný tlak – mangold je antihypertenzívum (pôsobí proti vysokému tlaku). Deje sa to vďaka stopovým minerálom, ktoré podporujú cirkuláciu a reguláciu tepu srdca.
  • Regulácia hladiny glukózy – vďaka obsahu flavonoidov (spomaľujú aktivitu alfa-glukozidázy v črevách) sa znižuje absorpcia glukózy prostredníctvom predĺženého času trávenia (jedla a teda aj sacharidov). Tým zabraňuje rýchlemu nárastu cukru, ktorý je u diabetikov veľmi nebezpečný. 
  • Prevencia rakoviny – tak isto ako u inej listovej zeleniny, aj u mangoldu vieme pozorovať protirakovinové vlastnosti. Vďačíme za to antioxidantom, ktoré sa v mangolde nachádzajú. 
  • Zdravie očí – zeaxantín a luteín chránia rohovku a sietnicu pred poruchami súvisiacimi s vekom (šedý zákal, makulárna degenerácia, glaukóm).

Využitie mangoldu je najmä v kuchyni, ako náhrada špenátu, či inej listovej zeleniny. Jeho listy a stopka majú sladkastú chuť pripomínajúcu chuť cukrovej repy. Mangold si môžeme vychutnať v rôznom stave: surový v šalátoch či wrapoch, v polievkach v dusenej či varenej forme. Jeho čerstvé listy výborne ochutia praženicu alebo omeletu. Môžeme ho použiť ako jednu z ingrediencií do smoothie a štiav. Taktiež poslúži ako zdravá príloha alebo vegetariánske jedlo napríklad ku zemiakom.