Janka zo Zeleného obchodíka:

Menopauza: všetko čo o nej potrebujete vedieť

Menopauza, nazývaná tiež klimaktérium, alebo prechod, je prirodzený biologický proces, ktorý označuje koniec reprodukčného obdobia ženy. I napriek tomu, že ide o prirodzenú súčasť života, je toto obdobie pre mnohé ženy strašiakom. Menopauza zvyčajne nastáva medzi 45. a 55. rokom života, hoci sa môže stať, že príde skôr alebo neskôr. Tento proces je charakterizovaný ukončením menštruácie, respektíve posledného menštruačného krvácania (hoci je u nás zaužívaným pojmom menopauza, správnym pomenovaním pre toto obdobie je klimaktérium). Hormonálnymi zmenami prebiehajúcimi v ženskom tele, nám telo dáva najavo, že sa blíži koniec jeho reprodukčného obdobia. Menopauza môže byť pre ženy emocionálne aj fyzicky náročná, preto je dôležité porozumieť jej symptómom, príčinám a dostupným liečebným možnostiam. 

Žena v bielom tričku tancujúca v daždi.

FÁZY KLIMAKTÉRIA

  • Perimenopauza

Prechodné obdobie pred menopauzou, ktoré môže trvať až 10 rokov. V tomto období sa hladiny estrogénu a progesterónu začínajú meniť, čo vedie k nepravidelnej menštruácii, intenzita menštruačného krvácania sa stáva slabšou, alebo naopak silnejšou. Žena začína pociťovať časté zmeny nálad, návaly tepla, nočné potenie – výskyt týchto príznakov môže postupne narastať. 

  • Menopauza

Ide o poslednú menštruáciu. Menopauza je oficiálne potvrdená, keď žena nemá menštruáciu po dobu 12 po sebe idúcich mesiacov. Priemerný vek nástupu menopauzy je 52 rokov. 

  • Postmenopauza

Obdobie, ktoré nasleduje po menopauze. Trvá niekoľko rokov. Počas tohto obdobia sa príznaky menopauzy zmierňujú, niektoré úplne vymiznú. Nastáva fyziologické starnutie – tzv. sénium. Niektoré z príznakov (napríklad suchá a ochabnutá pokožka, či osteoporóza) sa začínajú prejavovať viac. 

PRÍČINY MENOPAUZY

V období pred menopauzou začína ženské telo produkovať menej progesterónu a estrogénu, no hladiny luteinizačného hormónu (LH) a folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) naopak stúpajú. Práve tieto zmeny v hladinách jednotlivých hormónov vyvolávajú prvotné príznaky menopauzy, ako nočné potenie, návaly tepla, nepravidelný menštruačný cyklus. Ak si chcete orientačne overiť, či u vás už menopauza nastala, môžete použiť domáce samodiagnostické testy, ktoré zistia prítomnosť FSH v moči.

Na obrázku je žena ktorá má na sebe veľké nohavice a ukazuje aké sú jej veľké. V pozadí je váha.
Ako schudnúť 10 kg za 10 dni? Tu je jednoduchá odpoveď...
Ako schudnúť 10kg za 10 dni??? Dá sa to vôbec? Poďme si na to lepšie posvietiť a spoločne pohľadať...

PRÍZNAKY MENOPAUZY

Príznaky menopauzy sú rôznorodé a môžu sa u každej ženy líšiť. Medzi najčastejšie patria: 

  • Nepravidelná menštruácia: Pred úplným ukončením menštruácie môže nastať nepravidelnosť cyklu –  zmeny dĺžky a intenzity krvácania. 
  • Návaly tepla: Náhle návaly horúčav, ktorými trpí približne 75% žien. Často sú sprevádzané potením. 
  • Poruchy spánku: Mnohé ženy zažívajú problémy so zaspávaním a udržiavaním spánku počas celej noci. 
  • Zmeny nálad: Hormonálne zmeny môžu viesť k náladovosti, podráždenosti a zvýšenému riziku depresie. 
  • Vaginálna suchosť: Pokles estrogénu môže spôsobiť suchosť vo vagíne, čo môže viesť k nepohodliu počas pohlavného styku. 
  • Znížené libido: U niektorých žien môže nastať pokles sexuálnej túžby. 
  • Psychické problémy: Problémy s pamäťou a sústredením, úzkosti, depresia. 
  • Medzi ďalšie príznaky patria: suchá pokožka, inkontinencia, časté močenie, búšenie srdca, bolesti hlavy, infekcia močových ciest, osteoporóza, zvýšené hladiny cholesterolu, úbytok svalovej hmoty, nárast ochlpenia na tvári, krku, hrudi, chrbte. Vplyvom straty kolagénu je pleť ochabnutejšia a tvorí sa na nej viac vrások. Výskumy ukázali, že počas prvých 5 rokov menopauzy, klesne v ženskom tele hodnota kolagénu o 30% a následne klesá ročne v priemere o 2%. 

FAKTORY, KTORÉ MÔŽU PRISPIEŤ K NÁSTUPU MENOPAUZY

  • Genetika: Vek nástupu menopauzy môže byť čiastočne dedičný. 
  • Chirurgické odstránenie vaječníkov (ovariektómia): Táto operácia spôsobuje okamžitú menopauzu, pretože produkcia hormónov sa náhle zastaví. 
  • Chemoterapia a rádioterapia: Tieto liečebné metódy môžu poškodiť vaječníky a spôsobiť predčasnú menopauzu. 
  • Autoimunitné ochorenia: Niektoré autoimunitné ochorenia môžu ovplyvňovať vaječníky a viesť k predčasnej menopauze. 

Ďalšie faktory: Pravidelnosť cyklov menštruácie, užívanie hormonálnej antikoncepcie, počet tehotenstiev, fajčenie, vek začiatku prvej menštruácie a ďalšie.

AKO ZVLÁDAŤ PRÍZNAKY MENOPAUZY

Návaly tepla

  • Neprehrievať miestnosti, naopak pravidelne ich vetrať
  • Používať tenšie prikrývky
  • Nosiť voľnejšie oblečenie 

Vaginálna suchosť

  • Používať lubrikačné gély špeciálne určené pre ženy v menopauze. Použiť môžete i rôzne čapíky či gély, ktoré obsahujú čistú kyseliny hyalurónovú.

Osteoporóza

  • Ako prevencia sa odporúča vitamín D, lieky či výživové doplnky s obsahom horčíka a vápnika. Vápnik môžete získať i z mliečnych výrobkov, sóje, obilnín, zeleniny či maku. 

Zdravie kostí

  • I v tomto prípade je dôležitý vitamín D. Bez neho totiž naše telo nedokáže správne vstrebať vápnik. Vitamín D môžete užívať vo forme výživových doplnkov, alebo ho získať zo stravy (ryby, vajcia), či opaľovania sa. 

Problémy so spánkom

  • Pomôžu Vám čaje či prípravky s medovkou, levanduľou, valeriánou, mätou. Ak bylinky nezaberajú vyskúšajte prípravky obsahujúce melatonín – hormón, ktorý napomáha pri zaspávaní. 

Menopauza je prirodzenou súčasťou života každej ženy. Aj keď môže priniesť rôzne výzvy a nepríjemnosti, existuje mnoho spôsobov, ako tieto zmeny zvládnuť a minimalizovať ich dopad na každodenný život. Včasná diagnóza, vhodné liečebné postupy a zdravý životný štýl Vám môžu pomôcť prežiť toto obdobie pohodlnejšie a s menšími komplikáciami. Je dôležité, aby ste vedeli, že nie ste samy, a že existuje veľa spôsobov, ktoré Vám môžu pomôcť zvládnuť toto obdobie. Medzi najúčinnejšie spôsoby patria: 

Užívanie výživových doplnkov

  • Užívanie fytoestrogénov (výživového doplnku) – majú podobné účinky ako estrogén, znižujú návaly tepla
  • Bilinné prípravky, ktoré obsahujú vitex jahňací, alchemilku
  • Užívanie omega-3 mastných kyselín – znižujú nočné potenie

Hormonálna substitučná terapia

Zväčša býva odporúčaná gynekológom. Dajú sa ňou obmedziť návaly horúčav, či nočné potenie. Avšak táto terapia býva často spájaná s inými rizikami (mŕtvica, infarkt,…).

Esenciálne oleje

  • Šalviový, bazalkový či pepermintový olej – napomáha pri návaloch tepla
  • Levanduľový olej – je vhodný na uvoľnenie, relaxáciu a lepší spánok
  • Muškátový olej – napomáha pri strese

Zdravý životný štýl a vyvážená strava 

Pomôžu Vám ľahšie zvládať menopauzu. Pravidelným pohybom a primeraným silovým tréningom, nielen udržiavate svoje telo vo forme, ale i zlepšujete svoju náladu a emócie. 

Obmedzená konzumácia alkoholu a fajčenie

Výskumy dokazujú, že ženy fajčiarky sú počas menopauzy vystavené väčšiemu riziku depresií. Nadmerná konzumácia alkoholu a následné vytriezvenie vytvárajú v našom mozgu veľké výkyvy neurotransiterov, ktoré môžu v kombinácii s menopauzou spôsobovať veľké výkyvy nálad.

DIAGNOSTIKA MENOPAUZY

Diagnostika menopauzy býva zväčša na základe jej príznakov – napríklad, ak žena nemala menštruáciu viac než rok. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť krvné testy na meranie hladín estrogénu, folikuly stimulujúceho hormónu (FSH). Vysoké hladiny FSH a nízke hladiny estrogénu môžu naznačovať nástup menopauzy. 

DLHODOBÉ ZDRAVOTNÉ RIZIKÁ 

Počas postmenopauzy sú ženy vystavené vyššiemu riziku určitých zdravotných problémov v dôsledku poklesu estrogénu, vrátane: 

  • Osteoporózy 
  • Kardiovaskulárnych ochorení
  • Inkontinencie moču