Janka zo Zeleného obchodíka:

Spirulina – ako si vybrať a ktorá je tá najlepšia? Recenzia od Lenky.

Morské dno ukrýva v sebe mnoho pokladov bohatých na živiny, ktoré môžu využívať vo svoj prospech nielen obyvatelia morí. Majú totiž  blahodarné účinky aj na ľudské zdravie. Niektoré z nich nie sú ešte tak dobre prebádané, no mnohé už boli podrobené dôkladným výskumom, ktoré prinášajú prekvapivé výsledky. Medzi ne patria aj morské riasy – známe sú najmä chlorella a spirulina.
My by sme sa dnes chceli viac povenovať spiruline.
Na spirulinu môžete odvšadiaľ počuť či čítať samé chvály, patrí medzi najviac ospevované „zelené potraviny“. Na trhu je naozaj pestrý výber.  Ako sa však vyznať v tej záplave ponúk spiruliny od všakovakých predajcov/výrobcov, podľa čoho si vyberať a ktorá spirulina je najlepšia?
S hľadaním odpovede na tieto otázky nám pomôže tentokrát naša dlhoročná zákazníčka Lenka z Oravy, ktorá má s užívaním zelených potravín bohaté skúsenosti a podelila sa s nami o svoje tipy a praktické rady. Prezradí nám, s akými konkrétnymi zdravotnými problémami jej spirulina pomohla a prečo na ňu nedá dopustiť. Teraz už odovzdávame slovo Lenke…

Spirulina – recenzia od Lenky

Zelené potraviny poznám a užívam už niekoľko rokov.  Začínala som s chlorellou, ktorá mi doteraz pomáha s trávením. Často ma totiž zvykli potrápiť tráviace problémy, vrátane zápchy.  Ich následkom a zrejme hlavne  kvôli nedostatku vlákniny som si vypestovala „hemoroidy“. Avšak odvtedy, ako sa chlorella stala súčasťou mojej každodennej rutiny, sa hemoroidy stratili a dokonca sa neobjavili ani po pôrode. To ma presvedčilo, že s užívaním prestať nemám a popravde, dnes je tomu vyše 7 rokov, ako ju pravidelne užívam.

Spirulina a anémia

Čo ma však začalo po čase znepokojovať, bola anémia – chudokrvnosť. Tá sa prejavuje nedostatkom železa a u mňa hlavne nesmiernou únavou.
Môj krvný obraz a hladina železa v krvi sa mi začali po druhom tehotenstve akosi vymykať spod kontroly a bežne dostupné preparáty na chudokrvnosť, ktoré mi moja lekárka predpisovala, mi paradoxne spôsobovali ešte väčšie problémy s trávením, zápchu nevynímajúc. Začala som preto hľadať aj iné spôsoby … a jedného dňa som som si spomenula, ako nám raz naša pediatrička spomínala prednášku o spiruline a jej rôznych pozitívnych účinkoch na zdravie, o.i. aj pri chudokrvnosti. Dokonca som našla aj vedecké štúdie, ktoré potvrdzujú, že spirulina dokáže zvýšiť obsah hemoglobínu a červených krviniek. Zároveň môže posilniť aj imunitný systém.
Bez váhania som išla do toho. Veď som už mala pozitívne skúsenosti s chlorellou, spirulina ma predsa nemôže sklamať. A tak aj bolo 😊.

Aká spirulina je najlepšia? ( môj vlastný výber)

Vyskúšala som viaceré značky, no moju dôveru si získali dvaja výrobcovia Iswari + Pure Planet. Hlavne preto, že vo svete „superfoods“ patria medzi lídrov na trhu vo viacerých európskych krajinách a udomácnili sa už aj na Slovensku a u susedov Čechov. Ich produkty sú navyše testované v európskych laboratóriách na prítomnosť ťažkých kovov, pesticídov a kvasinkových kultúr. Takže máte naozaj istotu, že dostanete kvalitný produkt v tej najčistejšej možnej forme.
Výrobca Pure Planet ponúka tzv. havajskú spirulinu ( spirulina platensis ). Oproti iným druhom sa havajská spirulina vyznačuje vyšším obsahom vitamínov, minerálov. Je považovaná za najkvalitnejšiu spirulinu. Za to vďačí teplej klíme Havajských ostrovov a čistému prostrediu, ktoré je na míle vzdialené od ťažkého priemyslu.

Na obrázku je žena ktorá má na sebe veľké nohavice a ukazuje aké sú jej veľké. V pozadí je váha.
Ako schudnúť 10 kg za 10 dni? Tu je jednoduchá odpoveď...
Ako schudnúť 10kg za 10 dni??? Dá sa to vôbec? Poďme si na to lepšie posvietiť a spoločne pohľadať...

Formy spiruliny

Iswari aj Pure Planet ponúkajú spirulinu vo forme ľahko stráviteľného prášku, ale aj vo forme tabliet.
Ja som vyskúšala obe formy. Keďže milujem smoothies a chuť zelených potravín je pre mňa v pohode, pridávala som si spirulina prášok (1-2 kávové lyžičky) do smoothies. Alebo som prášok pridala do zeleninového rizota, či jogurtu.
Ak by vám prekážala typická chuť spiruliny ( ako tráva) , odporúčam vám siahnuť radšej po tabletkách. Pre niekoho je to praktickejšia voľba. Ja som tabletky využívala vždy, keď som cestovala.

Ako užívať spirulinu?

S užívaním treba začať opatrne, radšej s menšími dávkami a postupne dávky zvyšovať.

U spirulina prášku sa odporúča začať s množstvom 1/3 kávovej lyžičky a až po cca. 2 týždňoch dávku postupne navýšiť na cca. 1-3 kávové lyžičky denne. To je zároveň aj maximálna denná dávka.

Počiatočná dávka spiruliny v tabletách je: 1. deň 3 tabletky ( 3xdenne po 1 tabletke). Každý ďalší deň si ku každej dávke pridávate o 1 tabletku navyše, až sa po týždni dostanete na dávku 3 x denne 7 tabliet.
Pozor: Odporúčané dávky sa môžu u rôznych druhov spiruliny líšiť. Sledujte si preto pokyny od výrobcu.

Popri užívaní spiruliny netreba zabúdať na dostatok tekutín. A vyhýbať sa konzumácii alkoholu či kombinácii s kávou či sýtenými minerálkami, ktoré by mohli zničiť enzýmy a cenné látky obsiahnuté v spiruline.

NÁŠ TIP: Komplexný prehľad účinkov spiruliny  na zdravie a imunitný systém nájdete v našom článku na blogu.

Spirulina organický BIO raw vegan prášok

Odporúčaná denná dávka zinku

Odporúčaná denná dávka (ODD) zinku sa líši v závislosti od veku, zdravotného stavu a pohlavia. Pre dospelých mužov je ODD 13 mg a pre dospelé ženy 8 mg. Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, potrebujú zvýšenú dávku zinku, a to cca. 12 mg denne.
Vo všeobecnosti platí, že dospelí by mali užívať 15-30 mg zinku denne.
Horná hranica zinku predstavuje u dospelých 40 mg denne.

Je dôležité vybrať si doplnok stravy so zinkom, ktorý je dobre vstrebateľný.
Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov stravy, vrátane zinku, sa vždy poraďte so svojím lekárom. Lekár vám môže pomôcť určiť, či je pre vás doplnok stravy so zinkom vhodný a aká je pre vás optimálna dávka.

Môže mať zinok vedľajšie účinky?

Zinok je vo všeobecnosti bezpečný, ak sa užíva v odporúčaných dávkach. Užívanie vysokých dávok zinku (viac ako 40 mg denne) však môže viesť k vedľajším účinkom, ako sú:

  • Nevoľnosť
  • Zvracanie
  • Hnačka
  • Bolesti brucha
  • Strata chuti
  • Medené sfarbenie moču

Aké sú interakcie zinku s liekmi?

Zinok môže interagovať s niektorými liekmi, ako sú antibiotiká tetracyklínového typu, penicilamín a diuretiká.

Ak užívate akékoľvek lieky, je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, či môže zinok interagovať s vašimi liekmi.

Kedy spirulinu neužívať?

Sú však aj prípady, kedy spirulina nie je vhodná. Užívaniu by ste sa mali vyhýbať, ak :

  • Ste tehotná alebo dojčíte
  • Máte ochorenie fenylketonúria (PKU)
  • Trpíte na autoimunitné ochorenie
  • Máte alergiu na morské plody

Ak by som mala zhrnúť benefity spiruliny, tak za mňa je spirulina poriadny „nakopávač“, ktorý vás dostane na nohy. Dodá vám potrebnú dávku energie, vitamíny a mnohé živiny, ktoré vaše telo využije vo svoj prospech viac ako z iných potravín. Za mňa je TOPKA havajská spirulina.

Je dôležité zdôrazniť, že skúsenosti našej zákazníčky Lenky s užívaním spiruliny sú subjektívne a nemusia sa prejaviť rovnako u každého. Reakcia na výživové doplnky sa môže líšiť v závislosti od individuálnych faktorov, ako je celkový zdravotný stav, strava a užívané lieky.

Pred začatím užívania akéhokoľvek doplnku stravy, vrátane spiruliny, je dôležité poradiť sa so svojim lekárom. Lekár vám môže pomôcť posúdiť, či je spirulina pre vás vhodná a či môže interagovať s akýmikoľvek liekmi, ktoré užívate. Je taktiež dôležité nakupovať spirulinu od renomovaného predajcu, aby ste mali istotu, že dostávate kvalitný produkt. U nás v Zelenom obchodíku ponúkame spirulinu len od overených predajcov. Pozrite si náš pestrý výber spiruliny TU.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4012879/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Spirulina