Pestrec mariánsky: Zázračný pomocník pečene a viac ako len burina
Ostropestrec mariánsky, pestrec mariánsky je známy aj ako mariánska bylina alebo mliečnik obyčajný. Ide o tradičnú bylinu s bohatou históriou v ľudovej medicíne a kultúre.
Kvitne buď každý, alebo každý druhý rok v septembri. Môže dosahovať výšku 60 – 150 cm. Táto rastlina, ktorá je považovaná za symbol pokoja a ochrany, je populárna najmä pre svoje liečivé vlastnosti. Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je trvalka patriaca do čeľade Asteraceae – astrovité a pochádza pôvodne z oblasti Stredozemného mora, ale dnes sa pestuje po celom svete. Rastlina má charakteristické mäkké listy s bielymi žilkami a červenofialové kvety, ktoré vedia vniesť do záhrady krásnu atmosféru i keď ju ľudia často považujú za burinu a výzorom pripomína bodliak.
Pestrec obsahuje tieto látky
Flavolignany a silymarín, aminokyseliny, nenasýtené mastné kysleiny (kyselina linolová), flavonoidy, kvercetín, vitamín E.
Účinky pestreca
Jeho priaznivé účinky využívali v minulosti ľudoví liečitelia, no i v dnešnej dobe je pestrec významnou súčasťou medicíny a liečiteľstva. Jeho semená obsahujú silymarín, zložku známu svojimi hepatoprotektívnymi vlastnosťami, čo znamená, že môže chrániť pečeň pred poškodením a podporovať jej regeneráciu. Taktiež sa využíva pri liečbe tráviacich ťažkostí a detoxikácii organizmu.
-
- Správne fungovanie pečene: Najhlavnejšou účinnou látkou ktorá sa získava zo semien pestreca je silymarín ktrorý eliminuje jedy a toxíny, prispieva k regenrácii poškodených buniek pečene a chráni ju pred nežiadúcimi látkami. Pri nedostatku týchto látok pečeň nedokáže správne plniť svoju funkciu, čo spôsobuje vážne zdravotné problémy.
- Podpora tvorby materského mlieka: Pestrec podporuje tvorbu hormónu prolaktínu – čím zvyšuje produkciu materského mlieka u dojčiatich mamičiek.
- Podpora liečby otravy hubami, cirhózy a hepatitídy: Pestrec bol už v minulosti využívaný ľudovými liečiteľmi ako akýsi protijed pri rôznych otravách.
- Regenerácia buniek: Zabezpečená vďaka aminokyselinám. Pestrec urýchľuje liečbu vírusových a zápalových ochorení a taktiež slúži ako prevencia.
- Kardiovaskulárna sústava: Flavonoidy vplývajú pozitívne na zdravie srdca a ciev, čo sa prejavuje najmä zlepšeným prekrvením celého organizmu. Taktiež napomáha prekrveniu pohlavných orgánov a tým vplýva priamo na mužskú potenciu.
- Spomaľuje starnutie organizmu: Vďaka kyseline linolovej, ktorá eliminuje voľné radikály, čím spomaluje proces starnutia.
- Liečba kožných ochorení: Vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným účinkom znižuje výskyt chronických zápolvých ochorení ako napríklad akné.
- Ďalšie pozitívne účinky: Zmiernenie následkov po chemoterapii, pomoc pri migrénach a bolestiach hlavy, ťažkosti s hemoroidmi, pozitívny vplyv na psychickú pohodu a liečbu depresií, lepšie trávenie.
Nežiadúce účinky:
Užívanie pestreca je bezpečné a bez vedľajších účinkov. Avšak jeho užívaniu by sa mali vyhnúť osoby s vysokým krvným tlakom, osoby s nedostatkom železa a vápnika, či tehotné ženy.
Užívanie pestreca mariánskeho
Odporúčané denné dávkovanie je približne 2,5g (1 čajová lyžička), zapitá s 2-3 dcl vody, 2 až 3krát denne. V súčasnosti je pestrec mariánsky veľmi populárny v rámci doplnkového stravovania a alternatívnej medicíny. Jeho extrakty sa často predávajú vo forme kapsúl, tinktúr alebo čajov, aby sa využili jeho liečivé vlastnosti. Najúčinnejšia je však konzumácia drvených semien pestreca, pretože takáto forma obsahuje najviac flavolignanov. Je však dôležité pamätať na to, že pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov stravy je vhodné poradiť sa so svojím lekárom, najmä ak máte akékoľvek zdravotné problémy alebo užívate lieky. Neodporúča sa užívať s mliekom a alkoholom.