Čarovná ďatelina: Od kúziel po modernú medicínu
Ďatelina lúčna je trvácna bylina. Patrí do čeľade bôbovité (Fabeceae) a je jedna z najrozšírenejších burín. Charakteristická je pre jej trojlístky. Kvitne od mája do septembra a dorastá približne do výšky 25cm. Ďatelina je významnou medonostnou restlinou. Má rada vlhkú pôdu, rastie na lúkach, či okrajoch lesov. Na poliach sa pestuje na kŕmne účely poľnohospodárskych zvierat.
Čarovnosť tejto rastliny
Ďatelina bola už od pradávna považovaná za kúzelnú rastlinu, bola používaná ako elixír proti zlým duchom a kúzlam. Dôsledkom toho je dodnes štvorlístok považovaný za nositeľa šťastia. Taktiež sa povráva, že ak máte pri sebe štvorlístok, získavate dar jasnozrivosti, a mali by ste vedieť spájať minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Jej pomenovanie sa spája s obdobiami života ženy – mladosť, zrelosť a staroba.
V ďateline sa nachádza mnoho vitamínov a minerálnych látok, ako napríklad vitamíny A a C, fosfor, vápnik, horčík, draslík, flavonoidy a izoflavonoidy.
Druhy ďateliny
Ďatelina purpurová – je bohatým zdrojom dusíka a je určená na zelené hnojenie. Zlepšuje štruktúru pôdy a poskytuje jej dostatok biomasy.
Ďatelina červená – podobne ako ďatelina lúčna napomáha pri menopauze. Taktiež podporuje metabolizmus pokožky vlasov.
Spoznajte účinky ďateliny
- Reuma – kúpele z ďateliny.
- Menopauza – ďatelina obsahuje látky (izoflavóny), ktoré pozitívne pôsobia pri klesnutí produkcie pohlavných hormónov. Taktiež chránia organizmus ženy pred rakovinovým ochorním, ktoré spôsobuje nedostatok estrogénu. Pri menopauze odstraňujú návaly tepla.
- Bolestivá menštruácia – upravuje menštruáciu, tlmí bolesti a kŕče počas menštruácie.
- Nedostatočný krvný obeh
- Podporuje zdravie mužskej prostaty
- Neplodnosť – podporuje ovuláciu.
- Zlepšuje náladu
- Znižuje úzkosť a depresiu
Ďatelina sa taktiež využíva pri bronchitíde, rôznych druhoch kašľa (čierny kašeľ), hnačke, kožných problémoch, cukrovke, opuchoch lymfatických žliaz. Má močopudné účinky. Zabraňuje osteoporóze. Dezinfikuje tráviaci trakt a podporuje trávenie. Môžte ju používať aj do kúpeľov. Pre jej výživovú hodnotu sa z nej po celom svete vyrábajú výživové doplnky. V ďateline je prítomný genisteín. Ide o zlúčeninu, ktorá pôsobí proti angiogenéze – vytváraniu krvných ciev zásobujúcich rakovinový nádor krvou.
Vedľajšie účinky ďateliny
Ďatelina pri správnom dávkovaní nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, no neodporúča sa užívať pri zhubných nádoroch, pozitívnych na receptory estrogénov a nezhubných nádoroch, ktorých rast estrogény podporujú. Pri nadmernom množstve užitia ďateliny sa môže vyskytnúť nevoľnosť, bolesť hlavy, či brucha. Neodporúča sa konzumovať počas tehotenstva a v období dojčenia.
Ako užívať ďatelinu
- Z jej sušených kvetov sa pripravujú rôzne liečivá.
- Čaj z kvetov ďateliny, či už sušených alebo čerstvých, má výborný vplyv pri prejavoch predmenštruačného syndrómu, liečbe dýchacích problémov, zmierňuje akné.
- Ďatelinové obkaldy sa využívajú pri stvrdnutých prsných žľazách, bércových vredoch, psoriáze a ekzémoch, na dezinfekciu rán. Stačí ak sparíte hrsť kvetov a zmes priložíte na postihnutú časť tela a prikrijete obväzom, alebo látku namočíte do vývaru z rastliny a priložíte na pokožku.
- Tinktúra z ďatelinových kvetov, sa môže využívať na pomaly sa hojace rany. Taktiež môže byť zapracovaná do púdru, či telového krému.
- Masť sa odporúča aplikovať na miesta s lymfatickým opuchom.
- Ďatelinové listy pripomínajú chuťou hrášok. Využívajú sa najmä v kuchyni ako doplnok k listovej zelenine, do šalátov.
- Pri výskyte áft a vredov v ústnej dutine, môžte použiť ďatelinovú “ústnu vodu”. Jednu polievkovú lyžicu čerstvých alebo sušených kvetov zalejte 100ml horúcej vody. Nechajte vyluhovať, vychladnúť a napokon nezabudnite scediť.