Chudokrvnosť a anémia: Príznaky, riziká a účinné spôsoby, ako doplniť železo.
Možno aj vy ste si už neraz takto povzdychli: „Ach, mať tak pevné nervy ako zo železa…“ No zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo spoločné vlastne majú nervy so železom?
O železe je známe, že je jednou z najdôležitejších minerálnych látok, bez ktorého by náš organizmus nedokázal správne fungovať. Podieľa sa na viacerých nevyhnutných činnostiach v našom tele, na prenose kyslíka v krvi, má vplyv na imunitu, metabolizmus a v neposlednom rade aj na nervovú sústavu. A tu zbystrite pozornosť – práve odtiaľ pramení ten známy výrok 🙂.
Dostatok železa = pevné nervy. Ako doplniť železo?
Čo však robiť, keď nemáme ani pevné nervy ani dostatok železa?
Nedostatok železa je častým problémom, ktorý môže mať vážne následky pre naše zdravie. Viete, ako rozpoznať, či máte dostatok železa v krvi a čo robiť, ak vám železo chýba? V tomto článku vám prezradíme, prečo je železo také dôležité, ako je jeho (ne)dostatok možné laicky posúdiť jednoduchým testom z rúk alebo ako ho zmerať krvným testom. Zároveň vám prinášame tipy ako ho doplniť prirodzenou cestou alebo pomocou výživových doplnkov.
Dozviete sa tiež, aké potraviny sú bohaté na železo a s akým konkrétnym vitamínom je dôležité ho kombinovať pre lepšiu vstrebateľnosť. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Prečo je železo dôležité pre naše zdravie? Na čo všetko vplýva?
Ako sme sa už vyššie zmienili, železo sa podieľa na celom rade rôznych činností v našom tele, z ktorých všetky sú rovnako dôležité. Je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík do všetkých buniek tela. Železo tiež podporuje imunitný systém, nervovú sústavu a ovplyvňuje metabolizmus.
Ako zistiť, či máte dostatok železa
To, či máte nedostatok železa, sa dá zistiť viacerými spôsobmi. Pri malom poklese železa v krvi nemusíte spočiatku pociťovať žiadne príznaky. Toto môže byť v tom lepšom prípade len prechodný stav, ktorý vás na živote nijako vážne neohrozuje. Ak však už ide o jeho výraznejší pokles, telo vám vyšle signály, ktoré už nemožno len tak jednoducho ignorovať. Môžu sa u vás začať objavovať rôzne zdravotné ťažkosti ako je anémia-chudokrvnosť, únava, slabosť, bledosť, bolesti hlavy, závraty, nechutenstvo alebo zhoršená koncentrácia.
Ak máte podozrenie, že máte nedostatok železa, urobte si doma jednoduchý test z rúk. Stačí si priložiť palec a ukazovák k sebe a pozrieť sa na farbu nechtov. Ak sú ružové alebo červené, je to dobré znamenie. Ak sú biele alebo modré, môže to naznačovať nedostatok železa. Tento test však nie je veľmi presný a môže byť ovplyvnený inými faktormi, ako je teplota alebo vlhkosť.
Presnejší spôsob, ako zistiť hladinu železa v krvi, je krvný test. Väčšinou sa meria hladina hemoglobínu, ktorý je hlavnou súčasťou červených krviniek a obsahuje železo. Normálna hladina hemoglobínu je pre mužov 13,5 až 17,5 g/dl a pre ženy 12 až 15,5 g/dl. Ak je nižšia ako 12 g/dl u mužov alebo 10 g/dl u žien, hovoríme o anémii. Anémia môže byť ľahkého, stredného alebo ťažkého stupňa podľa toho, ako nízka je hladina hemoglobínu.
Niektorí ľudia majú vyššie riziko nedostatku železa ako iní.
Medzi nich patria:
- tehotné ženy, ktoré potrebujú viac železa pre rast plodu a placenty
- ženy so silnou menštruáciou, ktoré počas „svojich dní“ strácajú veľa krvi
- vegetariáni a vegáni, ktorí nejedia mäso ani iné zdroje živočíšneho železa
- deti a dospievajúci v období rýchleho rastu – bežná strava im nestíha pokryť nároky na ich dennú spotrebu železa, ktorá je v tomto období vyššia
- starší ľudia s nižším príjmom potravy alebo chronickými ochoreniami
Ako doplniť železo prirodzenou cestou – organické zdroje železa
Ak chcete doplniť železo prirodzenou cestou, musíte sa zamerať na potraviny bohaté na túto minerálnu látku.
Prirodzené zdroje železa:
- hovädzie mäso,
- bravčové mäso,
- pečeň,
- kuracie mäso,
- ryby
- alebo vajcia.
Tieto potraviny obsahujú tzv. hemové železo, ktoré sa do tela vstrebáva ľahšie ako nehemové železo z rastlinných zdrojov.
Medzi rastlinné zdroje železa patria:
- strukoviny ako sú fazuľa, hrach, šošovica, sója alebo cícer
- orechy a semienka – lieskové orechy, vlašské orechy, mandle, slnečnicové semienka alebo tekvicové semienka
- sušené ovocie – slivky, figy, datle alebo hrozienka
- tmavá čokoláda
- celozrnné obilniny – ovsené vločky, pohánka, quinoa alebo amarant
- zelená listová zelenina – špenát, kel, brokolica alebo kapusta
- Skvelým zdrojom organického železa je aj trstinová melasa a niektoré druhy morských rias.
Ak chcete zvýšiť vstrebávanie železa z rastlinných zdrojov, je dobré ich kombinovať s potravinami bohatými na vitamín C, ktorý podporuje tvorbu hemoglobínu. Medzi takéto potraviny patria citrusové plody, ako sú pomaranče, grapefruity, citróny alebo limetky, ďalej čerstvé ovocie – jahody, maliny, kiwi alebo ananás a zelenina ako napríklad paprika, paradajky, karfiol alebo petržlen.
Naopak, niektoré potraviny môžu znížiť vstrebávanie železa a je lepšie ich obmedziť alebo ich nejesť spolu so zdrojmi železa. Medzi ne patria káva, čaj a mliečne výrobky, ktoré obsahujú vápnik.
Ako doplniť železo pomocou výživových doplnkov
Ak máte anémiu alebo vážny nedostatok železa alebo máte problém s jeho nedostatočným vstrebávaním zo stravy a prirodzená cesta nestačí na jeho doplnenie, môžete sa rozhodnúť pre užívanie výživových doplnkov. Tieto doplnky obsahujú rôzne formy železa (napr. glukonát, fumarát, sulfát alebo bisglycinát). Môžu byť vo forme tabliet, kapsúl, kvapiek, sirupu, šťavy alebo ako „tekuté železo“. Obľúbenou formou je tiež železo v prášku. Niektoré doplnky kombinujú železo aj s inými látkami, ako sú vitamín C, B12 alebo kyselina listová.
Výhodou výživových doplnkov je to, že skutočne rýchlo zvyšujú hladinu železa v krvi a pomáhajú liečiť anémiu. Nevýhodou je to, že môžu spôsobiť vedľajšie účinky, ako sú nevoľnosť, zápcha, hnačka, bolesti brucha alebo tmavá stolica. Tieto účinky môžete eliminovať tým, že ich budete užívať po jedle alebo si zvolíte formu železa s lepšou toleranciou. Tiež je dôležité dodržiavať odporúčanú dávku a neprekračovať ju.
Teraz už viete, aké dôležité je železo pre správne fungovanie vášho organizmu a poznáte potraviny, ktoré sú bohaté na túto nenahraditeľnú minerálnu látku. Ak chcete mať zdravú krv, silné nechty a lesklé vlasy, nezabúdajte na pravidelný príjem týchto potravín. A ak sa vám nechce variť ani nakupovať, máme pre vás jednoduché riešenie – objednajte si výživové doplnky alebo biopotraviny bohaté na železo v našom e-shope Zelený obchodík, užite si pohodlie domova a zároveň zdravie a vitalitu. No ak budete mať predsa len cestu do Bánoviec, radi vás privítame v našej kamennej predajni, kde vám náš vyškolený personál rád poradí s výberom toho najvhodnejšieho železa pre vás alebo vaše ratolesti.
Nech vás sprevádzajú železné nervy a život plný energie! 😊