Janka zo Zeleného obchodíka:

Guava: Tropická lahôdka plná účinkov na zdravie

Guava (z latinského psidium guajava) je tropické ovocie pochádzajúce z Južnej Ameriky. Ide o stále zelený strom, ktorý dorastá do výšky 4 až 11 metrov. Má rada slnečné a teplé počasie. Plod guavy tvarom pripomína hrušku alebo guľu a má veľkosť malého jablka. Tenká šupka má horkú chuť, aromatická dužina je sladká, chuťou pripomínajúca hrušky a figy. V strede dužiny sa nachádzajú semiačka, ktoré sú jedlé, a ktoré obsahujú veľa vitamínu C. 

Účinky guavy na zdravie

Zabraňuje vzniku rakoviny

– vďaka obsahu lykopénu zabraňujúcemu výskytu rakoviny v tele a veľkého množstva vitamínu C, sú ľudské bunky chránené pred rakovinou. Lykopén sa zaraďuje medzi veľmi silné antioxidanty s protinádorovými a protirakovinovými vlastnosťami, ktorý dokáže tiež čistiť hrubé črevo od toxínov. 

Podpora imunity

– už v jednom čerstvom plode je obsiahnutá odporúčaná denná dávka vitamínu C, ktorý spolu s meďou zabezpečuje správne fungovanie imunitného systému. Ak pár minút povaríme listy guavy, vznikne chutný čaj, ktorý je ideálny pri prechladnutí. Keďže listy obsahujú vitamín C a železo, zabraňujú mikrobiálnym aktivitám a bránia produkcii hlienu. 

Antibakteriálne vlastnosti

– pomáha pri liečbe bolesti zubov, krvácaniu ďasien, liečbe ústnych vredov. 

Podpora trávenia

– guava  obsahuje vlákninu, ktorá zabezpečuje správny pohyb čriev. Taktiež zabraňuje zápche tým, že slúži ako ľahké preháňadlo. 

Zdravie pokožky

– antioxidanty, vitamíny A, B, C a karotén chránia pokožku pred starnutím a udržiavajú ju žiarivú a pružnú. Lykopén ju ochraňuje pred poškodením spôsobeným ultrafialovými lúčmi. 

Zdravie vlasov

– vláknina, draslík, mangán, kyselina listová, vitamíny A a C, fytochemikálie udržiavajú vlasy silné a zabraňujú ich vypadávaniu. 

Boj s fajčením

– napomáha fajčiarom zbaviť sa závislosti na nikotíne tým, že neutralizuje jeho účinok. 

Redukcia hmotnosti

– vďaka vláknine, nízkemu obsahu sacharidov a nulovému cholesterolu je guava ideálnym ovocím na chudnutie. 

Výživové hodnoty:

100 gramov guavy obsahuje približne:

Voda – 73g

Kalórie – 65 kcal

Tuky – 1g

Sacharidy – 14g

Vláknina – 5g

Bielkoviny – 2,6g

Guava obsahuje vitamíny A1, tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín (B3), kyselinu pantoténovú (B5), pyridoxín (B6), kyselinu listovú (B9), vitamín C. V guave sa tiež nachádzajú  minerálne látky ako mangán, draslík, fosfor, sodík, železo, horčík, meď a zinok. 

Medzi ďalšie účinky patrí syntéza kolagénu v tele, prevencia proti osteoporóze, znižovanie krvného tlaku, potláčanie únavy a osvieženie celého tela, zabezpečenie zdravia kostí a kože.

Skladovanie guavy

Ak si chcete vybrať tú správnu guavu, siahnite po pevných zelenožltých plodoch. Či je zrelá zistíte tak, že ak ju jemne stlačíte, cítite mierne pižmovú sladkú arómu. Vyhnite sa nákupu guavy s modrinami. V plastovom obale v chladničke dokáže vydržať 4 dni. Ak ju však zmrazíte, vydrží približne až 8 mesiacov. 

Pestovanie guavy

Guava rastie vo všetkých tropických a subtropických krajinách. Vyhovuje jej teplo a svetlo. Teploty pod bodom mrazu sú pre ňu nepriaznivé, preto je v našich končinách pestovaná v interiéri. Počas letných mesiacov však môže byť vynesená do záhrady alebo na balkón. Substrát by mal byť piesčitý a mal by obsahovať rašelinu. Semená sa pred výsevom odporúčajú máčať aspoň 24 hodín v teplej vode, čím sa urýchľuje klíčenie, ktoré môže trvať až 6 týždňov. Povrch substrátu sa odporúča udržiavať vlhký.

Ako spracovať guavu

Plod guavy najprv poriadne umyte, následne rozrežte na polovicu a podávajte s lyžičkou. Je vhodná i do zeleninových či ovocných šalátov. Na slovenskom trhu ju tiež vieme nájsť v kandizovanej či konzervovanej forme, taktiež vo forme džemov, ako jednu z mnohých príchutí zmrzliny. Sušená guava sa hodí do zmesí iného sušeného ovocia či orechových zmesí. Môže sa pridávať do jogurtov. Pretože poskytuje výnimočnú chuť pri pečení a varení, prášok z guavy sa využíva v tortách a omáčkach.