Popis
Pre tehotné bylinný čaj sypaný
Zloženie:
ROOBOIS – prirodzený antioxidant, prirodzene obsahuje celý rad minerálov
REPÍK VŇAŤ – podporuje normálnu činnosť čriev, obličiek, pečene a pokožky
HLUCHAVKA VŇAŤ – podieľa sa na prirodzenej rovnováhe vaginálnej mikroflóre, trávení, vylučovaní a dýchaní
ŠÍPKA PLOD – prispieva k relaxácii, tonizuje telo a myseľ, podporuje imunitu
SKOROCEL LIST – podporuje trávenie a vylučovanie
ANÍZ PLOD – podporuje prirodzenú laktáciu, trávenie a dýchanie
Hmotnosť: 50 g
Aké bylinky v tehotenstve?
Veľkou mierou sa na frekvencii tejto otázky podieľa tvrdenie na bylinných čajoch a potravinových výrobkoch.
O aké tvrdenie ide?
Podľa našich zákonov a zákonov EÚ musí byť na všetkých potravinových doplnkoch bez rozdielu uvedené: … nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy … Nikto ale nerozlišuje a neposudzuje zloženie výrobku. Či naozaj obsiahnuté látky môžu žene a plodu uškodiť, alebo nie. Tieto tvrdenia nájdete na Horčíku, na vitamíne B rovnako, ako na výrobku obsahujúcom Medovku. Pritom všetky uvedené prípravky ženy v tehotenstve aj pri dojčení užívať môžu a veľmi často im sú aj odporúčané.
Ako je to s bylinkami v tehotenstve?
V súčasnej dobe mnoho tehotenstva nevzniká prirodzenou cestou. Ženy, ktoré chcú otehotnieť prijímajú často hormonálne preparáty a aj ich tehotenstvo bývajú rizikové. V tomto prípade nie je veľmi vhodné bez akejkoľvek porady užívať byliny a potravinové doplnky, a to najmä v prvom trimestri.
Pokiaľ žena otehotnie prirodzenou cestou a tehotenstvo je normálne, potom je možné byliny a potravinové doplnky užívať.
Všeobecne platí, že je vždy lepšie užívať zmes z bylín, než bylinu jednodruhovú. Samostatná bylina má oveľa intenzívnejšie účinky ako zmes bylín. Pokiaľ by sme zvolili nevhodnú bylinu, môžeme si s ňou skôr ublížiť, než keby bola v zmesi. Neplatí často spomínané: byliny mi neublížia…. Bylinná liečba dokáže byť veľmi silná a intenzívna. Veď všetky lieky vznikli najskôr z bylín, alebo prírodných látok, až následne boli v laboratóriu vyrobené umelou cestou. V tehotenstve by sme sa mali vyhýbať koreňom bylín, lepšie je používať iba listy, alebo vňate. Nevhodné sú všetky byliny, ktoré pôsobia na silné prekrvenie panvového dna (Rozmarín, Jinan). Ďalej nevhodné sú byliny, ktoré majú veľmi silné očistné účinky (svízel).
V prvom trimestri vám zníži nevoľnosť odvar z bobkového listu.
Na 300 ml vody dajte 3 bobkové listy, varte na miernom ohni 3-4 minúty a potom pomaly po malých dúškach popíjajte.
Nevoľnosť môže tiež znížiť slabší bylinný čaj zo zmesi medovky, anízu, alebo aj priamo čaj tehotenstva.
Zhruba od 35 týždňa tehotenstva môžete popíjať čaj z listu maliníka a alchemilky v pomere 2:1. Tento čaj napomáha k ľahšiemu pôrodu.
V prípade virózy v tehotenstve
Je rozhodne lepšie skúsiť riešiť prechladnutie či virózu bylinami, než chemickými liekmi. V tomto prípade môžeme skúsiť bylinný čaj zo zmesi bylín: Lipa kvet, Divizna, Skorocel, Šípok, Bez čierny kvet.
Veľmi silným prírodným preparátom proti zápalom v urogenitálnej oblasti a prechladnutí, je tinktúra z púčikov Kapucínka väčšia. Pokiaľ si požadovanú dávku nakvapkáte do malého množstva horúcej vody, aby sa odparil alkohol, tak ju môžete bez obáv užívať.
Aké byliny nie sú veľmi vhodné?
Angelika, Breza (jednodruhová, v zmesi nevadí), Čakanka koreň, Dub, Echinacea koreň, Eleuterokok, Gotukola, Harmanček, Hloh, Jablčník, Borievka, Jinan, Imelo, Gaštan, Komonice, Kondurango, Kokoška, Žihľava (jednodruhová ), Kostihoj, Kotvičník, Sladkého drievka koreň, Ligurček koreň, Lopúch koreň, Mäta (jednodruhová, v zmesi nevadí), Medvedica, Palina, Oman koreň, Púpava koreň, Palina koreň, Prietržník, Pýr koreň, Rozmarín, Rozrazil, druhy Rdesen, Červené lapacho, Železník, Srdcovník, Svízel, Šalvia (jednodruhová, v zmesi nevadí), Ľubovník (jednodruhová, v zmesi nevadí),Vilcacora, Vŕba kôra (jednodruhová, v zmesi nevadí), Vres (jednodruhová, v zmesi nevadí) , v zmesi nevadí), Zemedým, Zemežlč, Ženšen.
V čase dojčenia platia podobné zásady
Predávané laktačné čaje väčšinou obsahujú kôpor, alebo aníz či fenikel. Tieto čaje nielen podporujú dojčenie a pomáhajú malému bábätku pri trávení. Pokiaľ je dieťa už väčšie a prikrmujeme, tak si už môžeme dovoliť niektoré bylinné čaje aj s obsahom uvedených bylín, ale iba v zmesi. Stále majme na mysli, že pre matku aj dieťa je stále šetrnejší bylinný čaj, alebo tinktúra ako chemické lieky, ak to zdravotný stav umožňuje.
Zdravý sedliacky rozum nám veľmi pomôže! Máme prirodzenú ženskú intuíciu, tak sa ňou riaďme!
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.