Popis
Účinne napomáha pri:
Hnačke, krčoch v oblasti tráviaceho traktu. Pôsobí proti zápalom črevnej sliznice a proti krčovým bolestiam čriev a žlčníka. Podporuje trávenie.
Je vhodná pri črevných dyspepsii, dráždivom tračníku, bolestivej menštruácií, mierni krvácanie v črevách.
Všeobecný popis:
Zo silného, vytrvalého, plytko koreniaceho, niekedy hľuzovitého, rozvetveného podzemku vyrastajú ružice listov a z nich v uzlinách koreniace, až meter dlhé, plazivé, výbežkovité, nadzemné byle. Sú porastené až 20 cm dlhými, pretrhovane lichosperenými 7 až 12 listami skládajúcimi sa z 13-21 listkami veľkých do 3 cm. Majú vajcovitý tvar, po obvode sú hlboko pílovité až perenosečné, na okraji šedobiele, chlpaté a na lici chlpaté až šedobielo plstnaté. Prvá časť vystupujúcej byle končí kvetom a z posledného listu vyrastá v smere predchádzajúcej druhá časť byle, ktorá je zakončená kvetom a odtiaľ znova vyrastá ďalšia časť.
Takáto byľ sa nazýva sympodium.Kvety majú v priemere 1,5 až 2,5 cm, vyrastajú na stopkách dlhých 2,5 až 5 cm. Majú nízku, miskovitú číšku a na jej okraji 5 kališných lístkov pritisklo chlpatých a 5 zlatožltých vajcovitých, na vrcholku zaokrúhlených korunnýczh lístkov, ktoré sú omnoho dlhšie, ako kališné. V číške vyrastá v troch kruhoch 20 tyčiniek.Vo vonkajšom kruhu ich je 10 (zakalichových), sú vždy po dvoch pred korunným plátkom. V strednom kruhu je 5(zákorunných) a sú najkratšie. Vo vnútornom je tiež 5, sú najdlhšie a striedajú sa so zákorunnými. Uprostred kvetu na nízkom, nedužinatom kvetnom lôžku vyrastá veľký počet semenníkov s čnelkami prirastenými po strane. Niekedy sa na rastline objavujú kvety len s pästíkami, kvety samičie. Rastliny kvitnú od mája do jesene.
Používaná časť:
Vňať
Spôsob použitia:
Vňať sa používa vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.