Morské riasy – zbavte sa pomocou nich toxínov a podporte chudnutie.

„Ste tým, čo jete“ toto staré známe porekadlo samo o sebe veľa napovedá o našom budúcom živote, jeho kvalite a do istej miery aj o jeho dĺžke.
Ešte začiatkom 20. storočia prevažovala všeobecná viera v to, že jedlo je dôležité primárne pre rast a vývin nášho tela. Následné pokroky vo výskume potravín a výživy spôsobili revolúciu v tomto všeobecnom presvedčení a potraviny začali zohrávať dôležitú úlohu najmä v súvislosti s podporou ľudského zdravia. Zistilo sa, že vďaka nášmu jedálničku môžeme niektorým ochoreniam dokonca predchádzať a mnohé potraviny pôsobia ako prevencia.

morske riasy

Za posledné roky došlo žiaľ k výrazným zmenám našich stravovacích návykov. Napriek tomu, že väčšina obyvateľov našej planéty hladom netrpí a potravín je dostatok, je naša strava chudobná na vitamíny a minerály…zato je však extrémne kalorická a bohatá na cukry a nasýtené tuky. Obsah komplexných sacharidov a vlákniny nedosahuje optimálne hodnoty. Zmenil sa aj náš celkový životný štýl. Kvôli vysokej záťaži a tlaku vo všetkých oblastiach života zažívame vo svojom živote príliš veľa stresu. Intenzívny stres vedie k tvorbe voľných radikálov v tele, čo spôsobuje rýchle starnutie. Existujú rôzne techniky na eliminovanie stresu: môžeme pravidelne vykonávať meditáciu, cvičiť a pod., no najúčinnejším spôsobom je konzumácia zdravých potravín, bohatých na antioxidanty, minerálne látky, vitamíny, bielkoviny, vlákninu atď. Vďaka nim môžeme významne zlepšiť naše zdravie.

Máte pocit, že ani vo vašom jedálničku ich nie je dostatok?

Nezúfajte. Jedným z účinných spôsobov, ako ich dodať telu viac, je konzumácia morských rias.  Zdá sa vám táto predstava nechutná a nedokážete si vôbec predstaviť, žeby ste konzumovali tie slizké, zelené „potvory“, ktoré sa vám počas pobytu na dovolenke v mori omotávali okolo nôh? Nemusíte mať vôbec obavy. Mnohé z morských rias už dostať bežne kúpiť v sušenej forme, ktorá v porovnaní s čerstvými zabezpečuje vyšší obsah účinných minerálnych látok. Oplatí sa, neohŕňať nad nimi nos. Morské riasy sú totiž bohatým zdrojom bioaktívnych zlúčením a skutočne univerzálnym liekom, ktorý poskytuje zdravotné a výživové benefity pre ľudí zo všetkých kútov sveta.

V našom článku sa ďalej pozrieme na dôvody, prečo by ste mali pridať morské riasy do svojho jedálnička, ako aj na to, aké druhy rias sú najlepšie pre vaše konkrétne potreby. Takže, čítajte ďalej a objavte, prečo sú tieto nenápadné morské rastlinky skutočným darom pre váš organizmus.

Z histórie morských rias – pôvod a ich využitie:

Morské riasy sú skupinou rastlín, ktoré rastú vo vode a sú jedným z najstarších druhov života na zemi. Tieto morské rastliny sa vyskytujú v rôznych druhoch vôd, vrátane slaných a sladkovodných.

Pôvod morských rias sa datuje až do obdobia pred 3,5 miliardami rokov. Boli prítomné už v prehistorických oceánoch. Tieto rastliny môžu rásť na rôznych miestach, od hlbokých vôd, až po plytšie oblasti v blízkosti brehu. Nevyžadujú si žiadne hnojivo a rýchlosť ich rastu v porovnaní s inými rastlinami je oveľa vyššia. Napadnutie škodcami a infikovanie chorobami je veľmi ojedinelé. Ich dĺžka dosahuje u niektorých druhov úctyhodných 65m.

Morské riasy majú výnimočné vlastnosti, ktoré vyplývajú z prostredia, v ktorom žijú. V moriach sú vystavené rôznorodým podmienkam, vrátane slnečného žiarenia, prúdenia a mnohým ďalším faktorom. Tieto podmienky z nich robia jedinečnými rastlinami, bohatými na živiny, ktoré sú nevyhnutné pre ich rast a prežitie.

Druhy morských rias a zloženie – bioaktívne zlúčeniny v riasach

Vďaka svojim vlastnostiam sú morské riasy bohatým zdrojom vitamínov (A, B 1 , B 2 , B 9 , B 12 , C, D, E a K), minerálov (vápnik, železo, jód, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď, mangán, selén a fluór), antioxidantov a polyfenolov, ktoré vykazujú antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Niektoré druhy rias sú tiež bohaté na bielkoviny a vlákninu, čo z nich robí obľúbené zdroje výživových doplnkov a prírodných liečiv. Bioaktívne zlúčeniny z morských rias sa tiež s obľubou používajú v biomedicínskom a farmaceutickom priemysle a tiež v kozmetickom priemysle.

Existuje mnoho rôznych druhov morských rias, ktoré sa líšia farbou, tvarom a veľkosťou. Farebne sú morské riasy rozdelené na hnedé, červené alebo zelené riasy. Každá skupina obsahuje rozdielne bioaktívne zlúčeniny s viacerými vlastnosťami. Výber správneho druhu rias závisí od toho, aké živiny chcete získať.
  • Jedným z najobľúbenejších druhov morských rias je nori. Tento druh rias má tmavo zelenú farbu a má veľmi jemnú chuť. Nori je bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálov, ako jewakame riasy napríklad jód, draslík a vápnik. Navyše, nori obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a chránia naše bunky pred poškodením.
  • Ďalším populárnym druhom rias je wakame. Tento druh má jemnú chuť a je často používaný v japonskej a kórejskej kuchyni. Wakame riasa je bohatá na minerály,
    ako je vápnik, draslík a železo, a obsahuje aj vitamíny A, C a E. Zmäkčuje vlákna iných potravín pri spoločnom procese varenia, má skvelé využitie pri varení strukovín.
  • Kombu je ďalším druhom morských rias, ktorý je bohatý na jód, ktorý je nevyhnutný pre zdravie štítnej žľazy. Kombu tiež obsahuje alginát, ktorý pomáha vylučovať ťažké kovy z tela a znižuje ich hladinu v krvi.
  • Kelp je ďalší druh morských rias, ktorý obsahuje množstvo živín, ako je napríklad vitamín C, E a K, vápnik, draslík a jód. Kelp je tiež bohatý na fukoidán, ktorý je polysacharid a má protirakovinové vlastnosti. Fukoidán tiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje krvný obeh.
  • Agar je látka získaná z rias, je vysoko cenená pre svoje želírujúce, zahusťovacie a stabilizačné vlastnosti. Používa sa v potravinárskom priemysle ako zahusťovadlo. Je vlastne rastlinnou náhradou živočíšnej želatíny, je vhodné na výrobu aspikov, rôsolov, na zahustenie džemov, ovocných dezertov a pod.
    chlorella
  • Chlorella je jednobunková sladkovodná riasa, ktorá obsahuje najvyšší podiel chlorofylu zo všetkých organizmov. Pomáha najmä pri detoxikácii organizmu a chudnutí, či zápche.
  • Spirulina je zelenomodrá riasa, ktorá sa vyskytuje najmä v jazerách tropických a subtropických oblastí a v riečnych tokoch. Je bohatá najmä na bielkovinu, obsahuje všetky druhy aminokyselín. Okrem toho je spirulina skvelý detoxikant a zdroj beta-karoténov, vitamínov, antioxidantov.
Zdravotné prínosy morských rias – ako môžu pomôcť?

Konzumácia morských rias v organickej forme alebo prostredníctvom prírodných doplnkov výživy prispieva k zdravšiemu životnému štýlu. Morské riasy poskytujú nielen nutričnú hodnotu, ale ako sme sa už vyššie zmienili, môžu tiež pomôcť predchádzať zdravotným problémom. Potraviny na báze morských rias sa považujú za nutraceutické produkty a môžu pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch ako napríklad – artritída, cukrovka, autoimunitné, očné a kardiovaskulárne ochorenia.

Jednou z najdôležitejších aktivít morských rias je antibakteriálna a antimykotická aktivita. Riasy obsahujú rôzne polysacharidy, ktoré majú schopnosť potláčať rast a šírenie baktérií a kvasiniek v našom tele. Okrem toho majú aj antivírusovú aktivitu, ktorá je dôležitá najmä v prevencii a liečbe infekčných chorôb.

Ďalšou dôležitou aktivitou je antioxidačná aktivita, ktorá pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Táto aktivita je dôležitá najmä v prevencii a liečbe rôznych chorôb súvisiacich s oxidačným stresom, ako sú napríklad ochorenia srdca, cukrovka alebo rakovina.

Morské riasy tiež obsahujú látky s antikoagulačnou aktivitou, ktoré pomáhajú zlepšovať prietok krvi v tele a znižovať riziko tvorby krvných zrazenín. Táto aktivita môže byť veľmi prospešná pre ľudí s ochoreniami kardiovaskulárneho systému.

Okrem toho majú morské riasy aj protirakovinovú aktivitu, ktorá spočíva v schopnosti znižovať riziko vzniku rakoviny alebo pomáhať v jej liečbe. Riasy obsahujú rôzne fytochemikálie, ktoré majú schopnosť zabrániť rastu a šíreniu rakovinových buniek.

V neposlednom rade, morské riasy majú aj neuroprotektívnu aktivitu, ktorá pomáha chrániť nervový systém pred poškodením. Niektoré zlúčeniny v riasach majú schopnosť zlepšovať funkciu mozgu a znižovať riziko ochorení, ako sú napríklad Alzheimerova choroba alebo Parkinsonova choroba.

Využitie morských rias v kuchyni a potravinách.

sushi noriMorské riasy sa používajú v rôznych kuchyniach po celom svete, najmä vo východnej Ázii. V japonskej kuchyni sú morské riasy neoddeliteľnou súčasťou tradičných jedál, ako sú miso polievky alebo ramen. A väčšina z vás určite pozná populárne sushi, na ktorého prípravu sa používajú plátky riasy Nori.

V kórejskej kuchyni sa používajú na prípravu kimchi, čo je vlastne fermentovaná zelenina s pridaním rias. V čínskej kuchyni sa riasy používajú do polievok a omáčok.
V poslednom čase sa morské riasy stali populárnou superpotravinou a môžete ich sa nájsť ako súčasť rôznych potravinových výrobkov ako sú sušienky, snacky, energetické tyčinky a iné.

Okrem potravinárskeho priemyslu sa morské riasy kvôli ich výživným vlastnostiam na pokožku používajú ako kľúčová ingrediencia aj v kozmetickom priemysle  – najčastejšie ako prísada v krémoch a pleťových maskách, géloch. Morské riasy harmonizujú a upokojujú podráždenú pokožku, zároveň zabraňujú jej vysušovaniu. Vďaka nim dosiahnete jemnú, hladkú a pružnú pleť s minimom vrások.

Aké sú prípadné riziká konzumácie morských rias?

Hoci sú morské riasy plné zdravých výživných látok, ich konzumácia môže byť spojená aj s určitými rizikami. Jedným z možných problémov, spojených s konzumáciou morských rias, môže byť vysoký obsah jódu u niektorých druhov rias. Jód je dôležitým minerálom pre správnu funkciu štítnej žľazy, ale nadmerná konzumácia jódu môže byť škodlivá pre zdravie. Preto by ľudia s ochoreniami štítnej žľazy alebo tí, ktorí užívajú lieky na báze jódu, mali byť opatrní pri konzumácii morských rias.

Kedy je konzumácia morských rias bezpečná a na čo je potrebné dbať?

Je dôležité, zvoliť si riasy s nízkym obsahom ťažkých kovov, pretože aj tie môžu niektoré druhy rias obsahovať a brať do úvahy odporúčanú dávku jódu. Zároveň by sme nemali prekračovať odporúčané denné dávky. Konzumácia morských rias by mala byť striedma a jednotlivé druhy by sa mali po čase striedať.

Celkovo môžeme povedať, že morské riasy sú skvelým zdrojom potravy s nízkym obsahom tuku, no s vysokým obsahom bioaktívnych zložiek, ktoré priaznivo vplývajú na ľudské zdravie.
Sú cennou potravinou predovšetkým pre vegetariánov ( riasy môžu údajne obsahovať až o 25% viac bielkovín ako kravské mlieko ).

Morské riasy sú účinným pomocníkom pri zbavovaní sa tela od ťažkých kovov, rádioaktívnych a toxických látok z okolia. Vykazujú celý rad zdraviu prospešných vlastností, ktoré si na záver zhrnieme: protirakovinové, antivírusové, antidiabetické, antihypertenzívne, imunomodulačné, antikoagulačné, protizápalové, antioxidačné, UV-ochranné a neuroprotektívne.

Pokiaľ im dáme šancu, môžu výrazne ovplyvniť kvalitu nášho života a upevniť naše zdravie. A to už stojí sa ich vyskúšanie, čo myslíte?

morske riasy