Jar je tu! Ideálny čas na jarné upratovanie: Detox tela aj mysle.

V našom predošlom článku o pečeni a žlčníku sme vám naznačili, že jar ( podľa tradičnej čínskej medicíny predovšetkým mesiac marec ) je ideálnym obdobím roka na posilnenie pečene, jej detoxikačných funkcií a pre celkovú očistu tela. Podobne ako po zime pomaličky ožíva príroda, tak sa aj naše telo začína prebúdzať k aktivite. A to si vyžaduje značnú energiu, ktorej na jar akosi nemáme nazvyš, ba práve naopak… cítime sa viac unavení, bolí nás telo bez zjavného dôvodu, trápi nás nespavosť a pod. Dôvodom môže byť najmä to, že v zime zvykneme „prepnúť“ do pomalšieho, lenivejšieho režimu, menej sa hýbeme, jedálniček je ochudobnený o niektoré druhy potravín, čo môže mať za následok aj pár kíl navyše. Väčšinu z nás trápi povestná jarná únava a máme pocit, že potrebujeme „nakopnúť“…

Jedným z účinných spôsobov, ako na jar posilniť svoje telo, dodať mu viac energie, opäť získať žiarivú pleť, zdravšie vlasy a nechty a celkovo si zlepšiť zdravie, je podpora prirodzených detoxikačných procesov nášho tela.


A ako na to?

Pokiaľ je naše telo zdravé a v dobrej kondícii, rovnako dobre si svoju úlohu plnia aj orgány, ktoré sú zodpovedné za vylučovanie nepotrebných odpadových látok – toxínov z nášho tela. Tieto detoxikačné procesy v našom tele prebiehajú neustále, zväčša bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Do očistných procesov sú zapojené viaceré orgány, ako napríklad:

 • Pečeň
 • Obličky
 • Koža
 • Tráviaci trakt
 • Lymfatický systém
 • Respiračný systém

Jarný detox je spôsob, ako podporiť činnosť týchto orgánov tak, aby mohli komplexne fungovať a  aby nášmu telu pomohli účinne sa zbavovať odpadových látok a potencionálnych toxínov. Niektoré z nich prijímame do nášho tela z vonkajšieho prostredia ( z ovzdušia dychom, cez pokožku,  prostredníctvom stravy cez tráviaci trakt – jedlo, nápoje ),  iné si vytvárame sami v našom tele pri prirodzených metabolických procesoch.

A práve toto je spôsob, akým môžeme proces odbúravania a celkové množstvo toxínov v našom tele najlepšie ovplyvniť. Hoci to môže znieť akokoľvek zložito, častokrát stačí zo začiatku urobiť len pár jednoduchých úprav v životnom štýle, pridať do dennej rutiny pravidelný pohyb, do jedálnička zaradiť niektoré druhy potravín či byliniek a postupne pracovať na zlepšení. Tým veľmi efektívne podporíme prirodzenú samočistiacu schopnosť tela.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo je to detoxikácia a ako ju môžete prirodzene podporiť.

Detox je proces, počas ktorého ľudské telo prirodzene eliminuje škodlivé toxické a odpadové látky z pečene, obličiek, pľúc a hrubého čreva. Detoxikačné procesy spustia v tele čistenie, zlepší sa krvný obeh a telo ľahšie absorbuje prijaté živiny.
Dodržiavaním nasledovných zásad celý tento proces uľahčíte:

   1. V strave prijímajte najmä základné, tzv. „neprocesované“  potraviny. Vyhýbajte sa akýmkoľvek priemyselne spracovaným potravinám a aditívam, ktoré detoxikačný systém zaťažujú. Medzi ne patria sladkosti, instantné jedlá, polotovary, údeniny, príliš tučné a vyprážané jedlá a pod.chlorella
    Základ vášho jedálnička by mali tvoriť potraviny  ( ideálne v organickej bio kvalite ) ako napríklad:  čerstvé ovocie a zelenina ( najmä cvikla, mrkva, brokolica, zeler,
    jablká ), orechy a semená, rastlinné tuky a bielkoviny, vajcia, obilniny, fermentované potraviny ( obsahujú probiotiká) , kyslomliečne výrobky a pod. Vaša strava by mala obsahovať aj dostatočné množstvo vlákniny – psyllium, inulín, čakanka, chlorella.
   2. Radikálne znížte príjem jednoduchých cukrov. Tie enormne zaťažujú obličky a najmä pečeň. Nadbytok cukru sa ukladá do zásoby vo forme tuku, aj vo vnútorných orgánoch. Najmä v prípade pečene je to veľmi nebezpečné, nakoľko to môže viesť k steatóze pečene ( stukovateniu ), následkom čoho dochádza k narušeniu funkcií pečene a spolu s ňou aj iných orgánov.
   3. Dbajte na dostatočný pitný režim. Uprednostňujte čistú vodu a bylinkové čaje, prípadne zeleninové šťavy. Optimálne množstvo závisí od telesnej hmotnosti a fyzickej aktivity. Všeobecné odporúčanie odborníkov je vypiť aspoň 30 – 45 ml vody na 1 kg telesnej hmotnosti.
   4. Nepite alkohol.
   5. Prestaňte fajčiť.
   6. Dbajte na dostatočný pohyb a pravidelne cvičte .
    Pravidelné cvičenie pomáha telu zlepšiť krvný obeh a celkový metabolizmus, čím sa zlepšuje aj funkcia pečene a obličiek, ktoré sú hlavnými orgánmi, podieľajúcimi sa na detoxikácii organizmu.
   7. Doprajte si dostatok spánku a oddychu, relaxujte.

 

            caj

Jednou z možností, ako podporiť detoxikačné funkcie organizmu, sú aj doplnky stravy. Mnohé z nich sú vyrobené na bylinnej báze, obsahujú účinné extrakty z bylín, ktoré majú blahodarný vplyv na regeneráciu pečene a vďaka vysokému obsahu antioxidantov pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály.

Aké doplnky stravy sú vhodné na detoxikáciu a podporu funkcie pečene?

Najznámejšou bylinkou na podporu funkcie pečene a jej regeneráciu je pestrec mariánsky.
Je súčasťou viacerých bylinných prípravkov z našej ponuky – obsahujú ho bylinné čaje, bylinné tinktúry, zmesi, extrakty vo forme toboliek.

Zdravému tráveniu a detoxu prospievajú aj ďalšie bylinky: koreň a list púpavy, koreň lopúcha, bobule schizandry a koreň kurkumy, rukola, zázvor, artičoky, žihľava, oregáno.

Ďalšou obľúbenou a významnou ingredienciou pri očistných a detoxikačných kúrach je kajenské korenieNeera nápoj. Toto korenie sa teší veľkej popularite. Skrýva v sebe účinnéneera sirup antioxidačné látky, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie a celkové fungovanie organizmu. V súvislosti s očistou organizmu a chudnutím je najviac uznávané vďaka účinnej látke kapsaicín. Práve ten vedci považujú za výraznú termogénnu zložku, ktorá je kľúčovou pri spaľovaní energie. Vďaka jeho účinkom po konzumácii kajenského korenia dochádza ku zvýšeniu telesnej teploty, následkom čoho má organizmus potrebu sa ochladiť. Na to potrebuje energiu navyše a v tomto režime spaľuje viac kalórií.

Výsledky viacerých štúdií potvrdzujú, že kajenské korenie zlepšuje metabolizmus, môže pomôcť s chudnutím a očistou tela od odpadových látok.
V našej ponuke nájdete výhodné akciové balíčky s kajenským korením na podporu detoxikácie.

 Náš tip:
Vyskúšajte
10-dňovú detoxikačnú kúru s Neerou,
ktorú odporúča skúsený naturopat.

 

Po prečítaní nášho článku teda už viete, že podpora detoxikácie v jarných mesiacoch môže byť skvelým spôsobom, ako zlepšiť svoje zdravie a cítiť sa lepšie. Okrem jarného upratovania vo vašich príbytkoch si preto nezabudnite „upratať“ aj vo vašom vnútri. A majte pritom na pamäti, že nielen črevá si zaslúžia menší reštart, ale upratať potrebuje občas aj naša myseľ. Snažte sa preto zbaviť toxických myšlienok a vzťahov, meditujte. Viacerí odborníci sa zhodujú v tom, že takú očistnú kúru na podporu detoxikácie organizmu by sme mali absolvovať minimálne raz za rok.

Spôsobov detoxu tela aj mysle je veľmi veľa. Nájsť si ten správny spôsob už musíme každý sám. Čo platí na jedného, druhému vyhovovať nemusí. Preto načúvajme nášmu telu, čo sa nám snaží našepkať a to ideálne ešte skôr, než začne „kričať“.