Prečo je biely cukor škodlivý? Objavte jeho zdravšie náhrady.

Dnes by sme sa chceli trochu hlbšie ponoriť do problematiky, ktorá sa týka nás všetkých a stáva sa čím ďalej, tým viac naliehavejšou…V dnešnej modernej dobe sa môžeme stretnúť s rôznymi druhmi stravovania, no často nás sprevádza jedna spoločná ingrediencia a ňou je cukor. Ten sladký cukor, ktorý v nás vzbudzuje falošný pocity pohody, dočasného chuťového aj mentálneho uspokojenia. Či už ho pridávame do našich nápojov alebo jedál, cukor sa stal súčasťou nášho každodenného života. Skúste sa však trochu zamyslieť a položte si otázku: Je tento sladký život taký, po akom naozaj túžim?

Mnohí z vás si povedia: „Čo by na ňom mohlo byť zlé?“ alebo „Život si predsa treba osladiť a dopriať si…

Žiaľ, skutočnosť je taká, že škodlivosť cukru ( reč je najmä o bielom rafinovanom cukre) na náš organizmus si častokrát uvedomíme až potom, keď u nás prepuknú zdravotné problémy, ktoré môžu mať rôzne prejavy – od akné, ekzémov, cez tráviace nepohodlie až po cukrovku. A začnete hľadať odpovede na trochu inú otázku:
Existujú aj nejaké zdravšie alternatívy bieleho cukru?
V dnešnom blogovom článku sa budeme venovať práve tejto téme a ukážeme vám, aké možnosti máte, ak chcete svoje stravovanie obohatiť o zdravšie sladidlá. Takže, prečo je dôležité zdravé stravovanie a aké alternatívy cukru máte k dispozícii?

Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac:
  • Čo je biely cukor?
  • Prečo je biely cukor zdraviu škodlivý a aký má vplyv na organizmus?
  • Aké sú dlhodobé účinky nadmerného konzumovania bieleho cukru?
  • Aké sú zdravšie alternatívy sladenia a aké sú ich výhody?
    – nutričná hodnota, nižší glykemický index, priaznivý vplyv na zdravie, možnosti použitia
  • Odporúčania pre zdravšie stravovanie a tipy na záver
Prečo je biely cukor škodlivý?
Čo je biely cukor a aký je jeho vplyv na zdravie?

Biely cukor, tiež známy ako rafinovaný cukor, je pravdepodobne jedným z najviac používaných a zároveň najviac diskutovaných potravín na svete. Všade okolo nás nájdete cukor v rôznych formách – v sladkých nápojoch, dezertoch a dokonca aj v jedlách, kde by ste to vôbec nečakali  – príkladom sú pikantné omáčky či paštéty. Avšak, ako sme už naznačili v úvode, nadmerné množstvo cukru v strave môže mať negatívny vplyv na náš organizmus a môže byť príčinou vážnych ochorení.

Ide o sacharid v podobe kryštalického prášku, ktorý sa získava priemyselným spracovaním ( rafináciou) cukrovej trstiny alebo cukrovej repy. Počas tohto procesu sa odstraňuje melasa, ktorá obsahuje vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. Rafinovaný cukor je tak ochudobnený o všetky tieto cenné živiny a znižuje sa tým aj jeho nutričná hodnota.

Biely cukor má vysoký glykemický index (GI=80), veľmi rýchlo sa vstrebáva do krvi a prudko zvyšuje hladinu glukózy. Po jeho konzumácii dochádza k príliš výrazným výkyvom hladiny cukru v krvi ( hyperglykémia/ hypoglykémia ). Práve tento stav je pre organizmus veľkou záťažou a je nežiadúci. Časté a prudké kolísanie hladiny cukru v krvi má negatívny dopad na funkciu pankreasu, ktorý je nadmerne zaťažovaný neustálym vyplavovaním hormónu inzulín. Toto môže vyústiť do vzniku metabolických, srdcovo-cievnych ochorení, hypertenzie, obezity, cukrovky, a iných závažných diagnóz.

Nadmerné konzumovanie bieleho cukru má taktiež nepriaznivý vplyv acidobázickú rovnováhu vnútorného prostredia  – organizmus prekysľuje. Organizmus potom v snahe neutralizovať kyslé prostredie odčerpáva vlastné minerály napríklad z kostí a zubov, čo má negatívny dopad na ich celkový stav a zvyšuje sa riziko vzniku osteoporózy.

Výsledky viacerých štúdií preukázali, že zvýšený príjem rafinovaného cukru oslabuje aj imunitný systém, prispieva k množeniu kvasiniek v tele, je návykový, prispieva k tvorbe zubného kazu. Navyše v dôsledku nedostatočnej fyzickej aktivity, ktorou trpí väčšina dnešnej populácie, sa nadbytočný cukor ukladá vo forme tuku. To sa prejaví nárastom telesnej hmotnosti a vznikom nadváhy až obezity a častý je aj výskyt depresie a úzkostných porúch.

Biely cukor ochudobnený o väčšinu cenných živín nemá takmer žiadne výživové hodnoty. Často sa považuje za “prázdne kalórie“, ktoré vám neprinesú nič iné okrem príjemnej chuti.

Je potrebné však dodať, že je prirodzené, že každý z nás chce a vlastne aj potrebuje občas zažívať aj tie omamné sladké chvíle ( glukózu nevyhnutne potrebuje aj náš mozog ako hlavné palivo). V nasledujúcej časti článku vám preto predstavíme alternatívy bieleho cukru s výhodami pre vaše zdravie , ktoré môžete zahrnúť do svojej stravy.

Prečo je biely cukor škodlivý?              Prečo je biely cukor škodlivý?
Zdravšie alternatívy bieleho cukru, ich zdravotné výhody a možnosti použitia.

Teraz sa pozrieme na rôzne alternatívy bieleho cukru, ktoré môžete zahrnúť do svojho jedálnička. Tieto alternatívy sa vyznačujú nižšou koncentráciou sacharidov a vyššou výživovou hodnotou v porovnaní s bielym cukrom.

Trstinová melasa – je prírodný sirup s hnedou farbou a výraznou chuťou, ktorý sa získava ako vedľajší produkt pri rafinácii  cukrovej trstiny. Je bohatá na minerály ako železo, vápnik, zinok, fosfor, draslík, vitamíny najmä skupiny B, enzýmy a esenciálne aminokyseliny. Má stredne vysoký GI = 35.
Skvele sa hodí na osladenie kaše, ochutenie nápojov, vrátane čaju, ako prísada do marinády, ale aj na pečenie.

Xylitol je prírodné sladidlo, ktoré sa nachádza v niektorých ovocných druhoch, ale aj v niektorých druhoch rastlín/dreva. Vzhľadom a chuťovo je takmer na nerozoznanie od bieleho cukru, ale má nižší glykemický index ako biely cukor ( GI = 7), je preto vhodný pre diabetikov. Netvorí potravu pre kvasinky a môže pomôcť s prevenciou vzniku zubného kazu.

Javorový sirup je ďalšou alternatívou bieleho cukru, ktorý sa získava z miazgy kmeňa javorového stromu a má výraznú sladkú chuť podobnú karamelu. Má GI = 54. Je tmavo hnedej farby a čím je tmavší, tým je jeho chuť výraznejšia. Toto sladilo obsahuje okrem sacharózy aj fruktózu, preto by sa mal konzumovať s mierou. Obsahuje niektoré stopové množstvá minerálnych látok a vitamíny skupiny B.  Hodí sa na lievance, palacinky, do kaše a na osladenie nepečených dezertov. U detí je veľmi obľúbený, tiež aj vo forme lízatka. Je súčasťou obľúbeného detoxikačného nápoja – Neera sirup.

Kokosový sirup je podobný javorovému sirupu a tiež má charakteristickú karamelovú chuť. Je to prírodný cukor, vyrobený zo sladkého nektáru kokosovej palmy. Má vysoký obsah vitamínov skupiny B a obsahuje tiež zinok, železo, draslík. Má pomerne nízky GI = 35 a vďaka tomu sa radí medzi zdravšie sladidlá. Môžete ho použiť ľubovoľným spôsobom všade tam, kde ste zvykli používať biely cukor – do varenia, pečenia, ochutenie kaší, dezertov, nápojov a pod. Jeho nevýhodou je vyššia cena.

Stévia je prírodné sladidlo, ktoré sa získava z listov rastliny Stevia rebaudiana a má nulovú kalorickú hodnotu. Listy stévie sú 200-300-krát sladšie ako biely cukor, stačí ho použiť oveľa menej. Toto sladidlo je vďaka svojmu zloženiu ideálnym sladidlo pre diabetikov a ľudí s nadváhou, ktorým môže pomôcť znížiť telesnú hmotnosť a zároveň si ju udržiavať v optimálnych hodnotách. Stévia upravuje trávenie a predchádza vzniku zubného kazu.

Stévia je dostupná vo forme prášku, ktorého kvôli vysokej sladivosti stačí použiť naozaj minimálne množstvo alebo aj v forme kvapiek či tabliet. Všetky formy majú silnú koncentráciu. S jej množstvom to nepreháňajte. Ak sa vám bude zdať osladený pokrm príliš horký, znamená to, že ste to prehnali. Vysoké dávky totiž spôsobujú horkú chuť. V tomto prípade naozaj platí, že menej je viac. Aby ste dávku vedeli lepšie odhadnúť, na začiatok skúste stéviu zmiešať s iným sladidlom, ktorého chuť aj sladivosť už máte overenú a podľa vlastnej chuti skúste s pomerom trochu poexperimentovať.
Stéviou osladíte nápoje, kašu, dezerty a môžete ju použiť aj do pečenia.


Med je ďalšou prírodnou alternatívou, ktorá má nižší glykemický index ako biely cukor ( v závislosti od druhu sa GI pohybuje medzi 32-89 ) a tiež obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály. Med je vďaka obsahu čisto prírodných látok cenným antibiotikom a radí sa medzi zdravšie druhy sladidiel. Obsahuje fruktózu a tiež glukózu, preto by sa nemal konzumovať vo veľkom množstve. Odporúčaná denná dávka by nemala presiahnuť jednu čajovú lyžičku. Cenné vlastnosti medu sa pri vysokých teplotách strácajú, preto by sa nemal tepelne upravovať. Medom si môžete osladiť kašu, čaj či dezert.

Prečo je biely cukor škodlivý?

Obilné sirupy a slady sú ďalšími alternatívami, ktoré sa získavajú z obilnín ako napríklad jačmeň, kukurica, ryža a obsahujú vlákninu a ďalšie prospešné látky pre vaše telo. Pre zdravie sú cenné najmä tým, že majú vyšší obsah zložitých sacharidov, nie sú príliš sladké a majú nižší glykemický index. Jačmenný slad využijete napríklad pri pečení domáceho kváskového pečiva. Ostatnými druhmi sladov osladíte kašu, lievance, palacinky a pod.

Výborným zdrojom energie a vlákniny je aj sušené ovocie. Najmä v zimných mesiacoch je ideálnym spôsobom, ako uspokojiť vašu chuť na sladké. Pridajte ho do kaše, pomleté na pastu napríklad aj do koláčov. Keďže má však koncentrovanejší obsah cukrov, je potrebné ho konzumovať opatrne a s rozumom.

Výhody týchto alternatív sú zreteľné. Všetky majú vyššiu nutričnú hodnotu ako biely cukor a môžu mať priaznivý vplyv na zdravie a trávenie. Majú tiež nižší glykemický index, čo znamená, že spôsobujú menšie výkyvy hladiny cukru v krvi. To je určite prínosom pre ľudí, ktorí majú cukrovku alebo inzulínovú rezistenciu.

Ak teda hľadáte zdravšiu náhradu bieleho cukru, určite zvážte použitie vyššie spomínaných sladidiel. Pridajte ich do rôznych receptov, na osladenie nápojov, do varenia či pečenia. Vášmu jedlu dodajú charakteristickú chuť. Samozrejme, aj tieto sladidlá treba konzumovať s mierou a v rámci pestrej a vyváženej stravy.

Zmena stravovacích návykov môže byť náročná, ale je to jeden z najlepších darov, ktoré môžete svojmu telu dopriať, ak sa chcete v ňom dobre cítiť. Možno si poviete, že biely cukor je pre vás neodolateľný a nedokážete si predstaviť svoj život bez sladkého. Ale my pevne veríme, že ak sa rozhodnete urobiť tento krok pre svoje zdravie a lepší pocit, dokážete to. Stačí sa len trochu viac sústrediť a mať na pamäti, že hoci ide o dlhodobý proces, výsledky budú stáť za to! Budete sa nielen lepšie cítiť, budete plní energie, lepšie sa vyspíte, zmizne vám akné, možno sa vám o pár čísel zmenší aj vaša konfekčná veľkosti a bude to chcieť nový šatník 😊 No kto by sa tomu vedome bránil? Tak neváhajte a začnite už dnes!