Čísla vyprodukovaného odpadu neustále narastajú. Reálne však recyklujeme len približne 11%. Smutné je, že napríklad také plasty využívame v nadmernom množstve a pritom by sme vôbec nemuseli. Zbytočné plastové obaly na potravinách, plastové taniere, fólie a mnoho iných. Toto sú veci, ktoré vieme nahradiť niečím iným. Niečím, čo nebude planétu znečisťovať a zaťažovať tak veľmi, ako doteraz. Bezobalový predaj (Bezobalové potraviny) je jednou z možností.

Možno je predstava života bez používania zbytočných plastov náročná. Chápeme. Už len v kuchyni ich využívame neúrekom. Vezmime si napríklad takú potravinovú fóliu. Je to pohodlný spôsob, ako uchovať jedlo v chladničke alebo zabaliť deťom desiatu. A potom zabalíme zabalené jedlo ešte do mikroténového vrecka– len pre istotu! A takto to ide každý deň stále dookola. A čo takto jednorazové obaly? Aj na tie sme si veru zvykli prirýchlo. Použiť a zahodiť. Také jednoduché! Ale to, čo prichádza po ich použití už také jednoduché nie je. Ich recyklácia je totiž náročná a často sa stáva, že takýto odpad skončí na skládkach, kde sa rozkladá stovky rokov.

Poznáme problém, ale aké má riešenie? Skúsme zbytočné plasty nahradiť ekologickými obalmi alebo náhradami.

Nákup bezobalových potravín

Ako na to?

Na trhu už máme množstvo náhrad, ktoré nám dokážu na 100% naplniť funkciu napríklad potravinovej fólie. Je to napríklad obal z látky, ktorá je potiahnutá včelím voskom, živicou a samozrejme prírodným olejom. Toto spojenie dokonale uchová vaše potraviny vo výbornom stave a čerstvé! Takýto obal má jednoduchú údržbu. Po použití ho pretriete mokrou handrou a necháte vysušiť. Môžete ju dokonca aj umyť.

Jednoduchým riešením je aj vlastná taška, ktorú si so sebou vezmete na nákup. Slovák použije v priemere 466 igelitiek. V súčasnosti sa už polemizuje aj o výhodách plátenných tašiek, ktorých výroba je taktiež zaťažujúca. Bez akejkoľvek polemiky však musíme uznať, že mať 1 tašku, ktorú si nosíme stále so sebou je vždy dobré riešenie.

Plátená taška so zeleninou - príklad nákupu bezobalovo.

Prispieť k redukcii odpadu môžeme už dnes!

Stačí sa zamyslieť nad tým, čo skutočne potrebujeme a čo zase nie. Ako teda na to?

  1. Ak sa vám niečo pokazí, neznamená to, že to musí ísť okamžite do koša. Skúste to najprv opraviť a nájsť tomu ďalšie použitie. Vyhýbajte sa jednorazovým veciam a nahraďte ich takými, ktoré môžete použiť viac krát. Napríklad klasickú papierovú vreckovku môžete nahradiť bavlnenou.
  2. Vždy máte možnosť rozhodnúť sa, čo v skutočnosti potrebujete a čo nie. Ak vám v obchode ponúknu igelitovú tašku k nákupu, je to na vás či ju odmietnete. To isté platí pri plastových príboroch, tanieroch či pohároch.
  3. Kompostovanie je výborným riešením ak túžite po zmene. Biologický a rozložiteľný odpad tvorí menšiu polovicu odpadu, ktorý vyprodukujeme. Táto polovica sa dá účinne skompostovať a hnojivo, ktoré takýmto spôsobom získate, vám poslúži napríklad na vašej záhradke.
  4. Ak idete nakupovať alebo si len tak prezeráte katalógy či internetové obchody, vždy sa pred každým nákupom zamyslite nad tým, či danú vec skutočne potrebujete. Piate nohavice či šieste topánky. Áno, aj to môže byť našim zajtrajším odpadom.

Bezobalový predaj má zmysel

Aj my v Ekoške veríme, že dokážeme zmeniť veci k lepšiemu len vtedy, keď začneme od seba. Preto okrem 100% prírodných produktov u nás nakúpite aj bezobalovo.

Čo to znamená v praxi?

Na každý nákup si potrebujete vziať niečo, do čoho vám načapujeme ekodrogériu. Na tú je potrebné doniesť si vlastnú nádobu. Bezobalovo u nás nakúpite aj potraviny. Na tie si prineste vrecko. Ale pozor! U nás je zakázané čapovať ekodrogériu do fliaš od nápojov. Takto by ste si ju totiž mohli zameniť s nápojom, od ktorého fľašu máte. Ideálna je taká nádoba, v ktorej bola pred tým taktiež nejaká drogéria. Každý, kto si donesie na nákup vlastnú nádobu alebo vrecko, od nás dostane zľavu.

Fotka kešu, mandlí a sezamu na bezobalový nákup v zelenom obchodíku.

Bezobalové potraviny v bezobalovom obchode v Bánovciach nad Bebravou