Kajenské korenie a chudnutie: Spoznajte jeho ďalších 10 účinkov na zdravie.

kajenské korenie, kajenská paprikaKajenské korenie sa posledné roky teší veľkej popularite. A naozaj sa niet čo čudovať. Toto korenie, ktoré vlastne ani nie je korením v pravom slova zmysle ( vysvetlíme nižšie ) skrýva v sebe účinné antioxidačné látky, ktoré majú blahodarný vplyv na naše zdravie a celkové fungovanie organizmu.  Patrí medzi silné a chuťovo výrazné korenie, ktoré má svoje bohaté využitie nielen v kuchyni. Je totiž  obľúbenou a významnou ingredienciou pri rôznych detoxikačných kúrach a diétach. Podobnými vlastnosťami sa nemôže pýšiť hocijaké korenie.

My sme si o tomto vzácnom druhu korenia zistili viac a v našom dnešnom článku si posvietime hlavne na jeho zdravotné účinky.

Čítajte ďalej a dozviete sa viac o:

  • pôvode a histórii kajenského korenia
  • výhodách a hlavných zložkách korenia
  • účinkoch a zdravotných výhodách
  • spôsoboch a tipoch, ako používať kajenské korenie

 

Kajenské korenie  – odkiaľ pochádza?

Kajenské korenie je známe tiež pod názvom cayenské  a niektorí ho občas mylne nazývajú aj ako čili papričky, chilli alebo feferónky či kajenská paprika. Ako sme sa už vyššie zmienili, nejde o typický druh korenia. Je to vlastne namletý prášok zo sušených plodov papričiek druhu Capsicum frutescens , ktoré majú exotický pôvod. Názov je odvodený od názvu mesta Cayenne vo francúzskej Guinei, kde sa tieto papričky už v minulosti tradične pestovali. Pomenovanie „korenie“ im dali Európania po tom, ako sa po objave Ameriky dostali do Európy rôzne druhy korení, pretože im svojou ostrosťou plody papričiek pripomínali korenie.

Kajenské korenie a chudnutie: Spoznajte jeho ďalších 10 účinkov na zdravie.Kajenské korenie vyniká svojou charakteristickou oranžovo-červenou farbou a ostrou až pikantnou chuťou. Zmiešaním kajenského korenia s inými koreninami alebo bylinkami sa znásobuje aj ich účinok. Kajenské korenie totiž pôsobí ako zosilňovač účinku.
Nakoľko má intenzívnu pálivú chuť, už aj malá štipka mletého kajenského korenia stačí
na oživenie mnohých pokrmov. Toto korenie je jednou z hlavných ingrediencií mexickej kuchyne, ale stretnete sa s ním aj v kuchyni indickej, thajskej či japonskej. Je neoddeliteľnou súčasťou omáčky tabasco aj zmesi kari korenia. Všeobecne sa dá povedať, že ho možno použiť vo všetkých receptoch, ktoré vyžadujú čili.

Aký vzácny obsah v sebe ukrýva kajenské korenie?

Za pálivosť kajenského korenia môže účinná látka kapsaicín, ktorá stimuluje nervové zakončenia na jazyku. Pocitom pálenia sa jednoducho nevyhnete, na to je potrebné pri konzumovaní vopred myslieť. A tu sa dostávame k cenným látkam tohto korenia, ktoré prinášajú aj mnoho zdravotných výhod pre ľudský organizmus.
Nás zaujal práve kapsaicín. O jeho účinkoch boli prevedené viaceré zaujímavé štúdie. Napíšeme si o ňom trochu viac.
Kapsaicín vedci považujú za termogénnu zložku. Výsledky viacerých doterajších štúdií potvrdzujú skutočnosť, že kajenské korenie vďaka obsahu kapsaicínu môže pomôcť s chudnutím, obmedzuje chuť do jedla a zlepšuje metabolizmus. Štúdie z roku 2014 ukázali, že konzumácia papričiek a pridanie kajenského korenia do jedla, zvyšuje pocity plnosti a znižuje chuť do jedla.  To reálne môže viesť k zníženiu kalorického príjmu a následnému zvýšeniu úbytku hmotnosti. Ďalšia štúdia z roku 2003 preukázala, že ženám, ktoré jedli čerstvú papričku, sa zrýchlil metabolizmu už 30 minút po jedle. Rýchlosť metabolizmu ovplyvňuje rýchlosť, akou telo premieňa jedlo a nápoje na energiu. Keď je váš metabolizmus rýchlejší, vaše telo s väčšou pravdepodobnosťou premieňa živiny na energiu,  namiesto toho, aby sa ukladala energia do zásob vo forme tuku.

Viac spálených kalórií vďaka kajenskému koreniu.

Predpokladá sa tiež, že kajenské korenie spaľuje kalórie v dôsledku zvýšenia telesnej teploty a potreby organizmu ochladiť sa. Keď zjete čili papričku, spôsobí to zvýšenie telesnej teploty. Keď sa telesná teplota zvýši, vaše telo prejde do režimu ochladzovania. To spôsobuje, že vaše telo spaľuje viac kalórií.

Okrem kapsaicínu obsahuje kajenské korenie aj vitamíny A, B, C, E a K, antioxidanty ako flavonoidy, karotenoidy, omega-3 a -6 mastné kyseliny, betakarotén. Je tiež bohaté na vápnik, železo, horčík, mangán, fosfor, sodík, zinok, meď a draslík.  Antioxidanty sú významné látky, ktoré dokážu v organizme kompenzovať škodlivé účinky prebiehajúcich oxidačných procesov, dokonca vedia samotnej oxidácii zabrániť. Týmto pomáhajú znížiť riziko vzniku viacerých ochorení, majú teda mimoriadne preventívne účinky. Samotné kajenské korenie má vďaka svojim zložkám silné protizápalové vlastnosti.
Ďalšie pozitívne vlastnosti antioxidantov sú:

  • odďaľujú starnutie buniek
  • zlepšujú odolnosť organizmu – posilňujú imunitu
  • znižujú riziko vzniku rakoviny
  • pomáhajú udržiavať optimálnu hladinu LDL cholesterolu
  • znižujú riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb – chránia srdce
Ako kajenské korenie prospieva celkovému zdraviu?

Z našich doterajších zistení vyplýva, že kajenské korenie sa naozaj oplatí používať pravidelne. Má nepochybne veľa výhod pre ľudské zdravie, medzi tie najhlavnejšie patria:

  • čiastočne zabraňuje priberaniu – podporuje chudnutie
  • podporuje spaľovanie tuku
  • má terapeutické účinky a pomáha v boji proti onkologickým ochoreniam, zubnému kazu a ochoreniam ďasien, ako aj pri liečbe vredov.
  • afrodiziakálne, analgetické, antireumatické, antibakteriálne, antiseptické, antispazmatické, adstringentné, hojivé a zahrievacie vlastnosti
  • má schopnosť zmierniť nadúvanie, plynatosť, ako aj bolesti hlavy
  • podporuje erektilnú  funkciu – potenciu
  • posilňuje krvný obeh – zlepšuje cirkuláciu krvi, posilňuje tepny a srdce, ako aj celkový imunitný systém
  • predchádza rakovine prostaty a pľúc, vzniku cukrovky a mozgovej mŕtvice
  • má pozitívny vplyv na zdravie prostaty
  • pomáha zvýšiť libido
  • stimuluje lymfatický obeh a produkciu hormónov
  • zastavuje krvácanie
  • zlepšuje náladu – pomáha mozgu vyplavovať endorfíny
  • zmierňuje príznaky prechladnutia a alergií
  • podporuje zníženie vysokého krvného tlaku (rozširovaním ciev) a optimalizuje hladiny cholesterolu
Kto môže konzumovať  kajenské korenie?

Kajenské korenie najmä vo forme doplnkov nemusí byť bezpečné pre každého. Potrebné je vyhnúť sa  konzumácii príliš veľkého množstva alebo dlhodobej konzumácii. Aj s jeho používaním ako koreniny v kuchyni by mali byť opatrní ľudia, ktorí:

• užívajú lieky na zrážanie krvi
• majú naplánovanú operáciu
• tehotné a dojčiace ženy
• užívajú teofylín
• užívajú lieky na vysoký krvný tlak

Tiež by sa nemalo kajenské korenie podávať deťom. Aj u dospelých môže spôsobiť podráždenie, ak sa dostane do kontaktu s citlivou pokožkou. Môže spôsobiť pálenie záhy alebo podráždenie žalúdka, preto je potrebné začať s nižšou dávkou, aby ste videli, ako vaše telo zareaguje.

Ako používať kajenské korenie?

Vzhľadom na veľkú pálivosť kajenského korenia je nutné byť pri jeho používaní veľmi obozretní a používať naozaj len malé množstvo, inak jeho intenzita potlačí všetky ostatné ingrediencie.

Kajenské korenie dodá pikantnosť pokrmom, ktoré si bez ostrej chuti už ani neviete predstaviť a neodmysliteľne k nim patrí. Tradične sa používa pri príprave chilli con carne, hodí sa tiež do receptov s fazuľou, ku kuraciemu mäsu na kari, domácim dipom, burritám, tachos, marinádam a pikantným polievkam, do guláša. Korenie sa tiež využíva pri príprave pikantných mäsových jedál a plnenej papriky. Môže sa tiež pridať do vyprážaných jedál a vaječných omeliet pre intenzívnejšiu chuť. V kombinácii so soľou si vyrobíte zaujímavú korenistú soľ, ktorú môžete použiť pri príprave rôznych mäsových pokrmov.
Využitie kajenského korenia v kuchyni je naozaj veľmi pestré a pokiaľ obľubujete ostré, pálivé jedlá, stane sa určite vaším favoritom.

mexické jedlo s cajenským korením

TIP PRE VÁS:
Neodhadli ste množstvo korenia a snažíte sa zachrániť situáciu?
Siahnite po mliečnych výrobkoch – mlieko, šľahačka či kyslá smotana vám pomôžu zneutralizovať pálenie.

Hoci je dokázané, že kajenské korenie môže pomôcť naštartovať chudnutie, zdravé stravovanie a cvičenie sú bezpochyby tie najlepšie nástroje na dlhodobú a udržateľnú reguláciu hmotnosti. Zamerajte sa preto na vyváženú stravu, ktorá zahŕňa živé, čo najmenej priemyselne spracované potraviny ako napríklad:
• bielkoviny
• ovocie
• zeleninu
• celozrnné potraviny
• strukoviny
• nerafinované tuky a cukry

Pokúste sa pridať cvičenie do svojej každodennej rutiny. Nájdite si jednoduché spôsoby, ako sa pravidelne hýbať, možností je veľmi veľa. Myslite na to, že aj menej pohybu je vždy viac ako necvičiť vôbec. Zaradením kajenského korenia do vášho jedálnička však môže byť váš život ešte o malý kúsoček lepší a zdravší. Veľa to nestojí, zato má bohaté prínosy, ktoré vás milo prekvapia.
Pokiaľ máte radi hotové koreniace zmesi, u nás v Zelenom obchodíku nájdete pestrý výber korenín, ktoré už obsahujú aj kajenské korenie. Väčšina z nich je v BIO kvalite.