Avokádový olej: Váš parťák v kuchyni a starostlivosti o zdravie

Avokádový olej je cenený kvôli jeho všestrannému využitiu a zdravotným prínosom. Tento olej je extrahovaný z avokádového ovocia a ponúka bohatú škálu chutí a vôní, čo ho robí atraktívnym pre kuchárov a i tých, ktorí dbajú o svoje zdravie. V tomto článku sa pozrieme na využitie avokádového oleja v jedle, jeho prínosy pre zdravie a proces jeho výroby. 🙂

 

Použitie avokádového oleja v kuchyni

Avokádový olej je známy pre svoju vynikajúcu chuť a vysoký bod zadymenia (bod prepálenia, tepelná stabilita), čo znamená, že ho možno použiť na varenie, pečenie a vyprážanie. Jeho jemná chuť a vôňa avokáda dodávajú pokrmom jedinečné vlastnosti. Používa sa aj v omáčkach, dresingoch a ako základ pre šalátové zálievky. Mnohí kuchári uprednostňujú avokádový olej kvôli jeho vysokému obsahu zdravých tukov. Odporúčame tento olej (odkaz).

Fotka fľaše avokádového oleja, 5 avokád z toho 4 sú rozkrojené a lyžica.

Využitie v zdraví:

Avokádový olej je bohatý na zdravé nenasýtené mastné kyseliny, predovšetkým mononenasýtené tuky, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu srdca. Má nízky obsah nasýtených tukov, čo ho robí vhodným pre ľudí, ktorí sa snažia znížiť riziko srdcových ochorení. Tento olej tiež obsahuje vitamín E, ktorý obsahuje antioxidanty a prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Avokádový olej je bohatý na luteín a karotenoidy, ktoré môže pomôcť udržať zdravé oči. Mnoho ľudí ho tiež využíva pri starostlivosti o pokožku, pretože je bohatý na vitamín E a poskytuje hydratáciu a chráni pokožku pred dehydratáciou.

 

Proces Výroby :

Avokádový olej sa získava z dozretého avokáda. Najčastejšie sa používa metóda lisovania za studena, čo znamená, že sa ovocie dôkladne vylisuje a olej sa získava bez vysokých teplôt, čo pomáha udržať jeho výživovú hodnotu. Potom je olej filtrovaný a balený do fliaš.

Výroba avokádového oleja sa väčšinou uskutočňuje v krajinách, kde sa pestuje avokádovník, ako je Mexiko, Chile a Kalifornia. Kvalitný avokádový olej má svetlo zelenú farbu a čistú chuť avokáda.

Celkovo povedané, avokádový olej je výborným príkladom zdravého oleja s mnohými využitiami v kuchyni a pre zdravie. Jeho jemná chuť a výživové výhody ho robia obľúbeným po celom svete. Zároveň si môžete byť istí, že pri jeho výrobe sa používajú kvalitné avokáda a šetrné metódy spracovania, čo dodáva produktu na kvalite. Nájdete ho aj u nás: PuriBio Organic – BIO avokádový olej